Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia de maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia de maternitate

Incepand din octombrie 2012 am avut un contract tip "plata cu ora" pentru activitati realizate intre lunile octombrie 2012-mai 2013. Salariul pentru aceste luni a fost platit cu intarzieri, respectiv: prima transa in decembrie 2012, urmatoarele in martie, mai, iunie, septembrie 2013.
Din octombrie 2013 am incheiat un nou contract (cu aceeasi institutie) pe termen nelimitat.
Intrebarea mea este daca am dreptul la concediu de crestere a copilului si pot primi indemnizatia de maternitate in conditiile in care voi naste in luna mai 2014 si care este legea careia ma supun.
Multumesc anticipat pentru raspuns.
1. - Cand spuneti "prenatal" inseamna concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal).
- Medicul elibereaza lunar certificatele medicale pentru concediul de maternitate pe care le depuneti la angajator care le calculeaza si va plateste indemnizatia cuvenita.
- Daca aveti venituri numai din PFA atunci certificatele medicale le depuneti la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate (CJAS) care le plateste numai daca ati platit cota de contributie de 0,895% pentru concedii si indemnizatii.

2. - Daca va referiti la concediul pentru crestere copil (CCC) actele se depun la Primaria de care apartineti.
- Incepand cu data cu care intrati in CCC trebuie sa suspendati si activitatea ca PFA.