avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Colegi de forum, va provoc
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Colegi de forum, va provoc

am doua probleme pentru dumneavoastra
1. brevet de inventie intrat in patrimoniul societatii prin aport la capitalul social se vinde. as dori de la dumneavoastra articolele contabile in legatura cu scoaterea din patrimoniu a respectivului brevet.

2. un platitor de TVA din Romania comanda unui operator din Spania(are cod valid de TVA) un transport pentru un client(fara cod valid de TVA) din Spania al operatorului din Romania pe ruta Italia-Germania. Transportatorul factureaza serviciul operatorului din Romania acesta la randul sau factureaza clientului sau din Spania contravaloarea transportului. Spuneti-mi va rog care operatiune este purtatoare de TVA si cine este platitorul?
siwdem a scris:

am doua probleme pentru dumneavoastra
1. brevet de inventie intrat in patrimoniul societatii prin aport la capitalul social se vinde. as dori de la dumneavoastra articolele contabile in legatura cu scoaterea din patrimoniu a respectivului brevet.

2. un platitor de TVA din Romania comanda unui operator din Spania(are cod valid de TVA) un transport pentru un client(fara cod valid de TVA) din Spania al operatorului din Romania pe ruta Italia-Germania. Transportatorul factureaza serviciul operatorului din Romania acesta la randul sau factureaza clientului sau din Spania contravaloarea transportului. Spuneti-mi va rog care operatiune este purtatoare de TVA si cine este platitorul?


Intrebarea 2, nu e suficient de clara privind codul de TVA al persoanelor implicate .
1.Banuiesc ca s-a facut inreg.205=456 la inceput.La vanzare, se restituie aportul 456=205 si se scoate din evidenta , cred ca stiti notele.
Retragerea unui activ din capitalul social se poate face numai prin act aditional la actele constitutive ale societatii. Asta presupune fie reducerea corespunzatoare a cotei de capital a asociatului respectiv, fie inlocuirea cu aport in numerar calculat pe baza valorii de aport a activului.Mergand pe varianta neschimbarea valorii capitalului, va trebui efectuata reconstituirea aportului in bani:
1012 = 1011 si concomitent 5121 = 456

2.suna ca o intrebare la ex.ceccar, numai aia sunt in stare sa scoata o problema asa de incalcita.Transportul pleaca din Italia?
Intrebarea 2 e suficient de clara : cel din Romania e platitor de TVA...CLAR, transportatorul (are cod valid de TVA)...CLAR, beneficiarul transportului nu are cod valid de TVA....Transportul pleaca din Italia si se termina in Germania.

sa se aprinda creierii:))
Doamna David, eu poate stiu notele sau poate nu...pentru ca e o speta care a intalnit o multime de pareri, am expus-o spre dezbatere...Deci astept pareri elaborate si argumentate...nu sunt probleme usoare caci altfel n-ar deveni o provocare.
Va multumesc pentru efort!
Prima problema mai e cum e, la doua nici nu vreau sa ma gandesc la ora asta si nici nu vreau sa ma gandesc in general, vreau sa am o noapte linistita.#-o

Alte discuții în legătură

Monografie vanzare imobil reevaluat sub pretul de achizitie byte00 byte00 Buna ziua, As dori un pic de ajutor in legatura cu inregistrarile contabile aferente vanzarii unui imobil la o valoare reevaluata sub pretul de ... (vezi toată discuția)
Incadrare mijloace fixe ctinagl ctinagl Buna ziua, Spune-ti-mi si mie va rog daca Soft Server mail, soft client mail, sistem de operare Windows 2000, Microsoft Office Romania si Soft Client Access, ... (vezi toată discuția)
Vanzare constructie de la societate la persoana fizica gabiclenciu gabiclenciu Va rog sa-mi spuneti daca se poate vinde o constructie inregistrata pe firma, asociatului, numai pe baza contractului de vanzare- cumparare adica fara ... (vezi toată discuția)