Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Vanzare constructie de la societate la persoana fizica
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Vanzare constructie de la societate la persoana fizica

Va rog sa-mi spuneti daca se poate vinde o constructie inregistrata pe firma, asociatului, numai pe baza contractului de vanzare- cumparare adica fara factura.In cazul in care se emite factura se factureaza cu sau fara TVA? Plata o poate face asociatul unic din soldul contului 455- aport personal? V-as fi recunoscatoare daca m-ati putea ajuta cu acest raspuns.
1. Trebuie sa se emita factura, in cazul in care e plata pe loc trebuie bon fiscal.
2. Se emite cu TVA e 24% sau 5% in functie daca a avut casa sau nu, daca e societatea platitoare de tva si cred ca e.
3.Nu, se poate imprumuta dar nu 401 la 455
Eu stiu ca trebuie obligatoriu factura.Patronul zice ca notarul i-ar fi spus ca merge doar pe contract de vanzare-cumparare,ceea ce eu nu cred.Eu as face in cazul cand se factureaza cu TVA-( asta nu stiu )- 461 = 7583 si 4427. Nu stiu daca ar fi corect ca valoarea facturii- sa zicem de 130000, pt.ca mobilul este reevaluat, sa fie achitata din aport personal- 455=461.