avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 662 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Permis Port arma
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Permis Port arma

Buna ziua ,

Tatal meu detine o arma neletala si ii va expira permisul in decembrie .

M-am gandit ca poate cineva aici stie ce trebuie facut pentru a se extinde permisul.

Va multumesc pentru ajutor.

Stima
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 10:45, 11 Noiembrie 2013
Sa mearga la politie si sa se informeze.
Depinde ce ii cere politistul.
același lucru pe care l-a făcut când a obținut permisul: examen medical și dovada că are de ce dețină armă.
Puteti citi aici de ce are nevoie:
[ link extern ]

Procedura de viză a permisului de armă şi procedura privind suspendarea şi anularea dreptului de deţinere, respectiv a dreptului de port şi folosire a armelor şi muniţiilor neletale
Art. 81 -(1)Prevederile art. 40 şi ale art. 41 alin. (1)-(3) se aplică în mod corespunzător în ceea ce priveşte prelungirea valabilităţii permisului de armă pentru armele neletale supuse autorizării.

Iar la art. 40 scrie:
a. cerere-tip, al cărei model este prezentat în anexa nr. 1;
b. actul de identitate al solicitantului, în original şi în copie;
c. un certificat medical eliberat de o unitate sanitară specializată cu cel mult 6 luni înaintea depunerii cererii, din care să rezulte că nu suferă de una dintre afecţiunile stabilite de Ministerul Sănătăţii, care fac imposibilă autorizarea pentru a deţine sau, după caz, a purta şi a folosi arme şi muniţii, şi că este apt să deţină astfel de arme şi muniţii;
d. certificat de cazier judiciar;
e. aviz psihologic din care să rezulte că solicitantul este apt să deţină, să poarte şi să folosească arme şi muniţii, eliberat cu cel mult 12 luni înaintea depunerii cererii, de un psiholog autorizat pentru efectuarea unor astfel de teste, atestat în condiţiile legii;
f. două fotografii color cu dimensiunea 4 x 5 cm;
g. dovada achitării taxelor pentru autorizare, prevăzute de legislaţia în vigoare; aceleaşi ca pentru armele letale

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot obtine permisul de port arma daca am amenzi neplatite ? Bogdan88 Bogdan88 Pot obtine permisul de port arma ( arme neletale ) daca am amenzi contraventionale neplatite ? Am 800 lei de plata - 4 amenzi a 200 lei fiecare pentru ... (vezi toată discuția)
Acte necesare permis armă (pistol cu bile de cauciuc) Bogdan00 Bogdan00 Bună ziua! În urma unor evenimente mai puțin plăcute (am fost atacat cu un cuțit pe propriul teren de niște tâlhari) m-am hotărât să-mi scot ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! o persoana detine un permis de vanatoare eliberat ... floriontehnic floriontehnic Buna ziua! O persoana detine un permis de vanatoare eliberat in 2003 (cand permisele de acest tip se eliberau fara curs de arme si munitii), dar nu a ... (vezi toată discuția)