Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Notificare preaviz art 65.alin1
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Notificare preaviz art 65.alin1

Buna ziua,

Am primit o notificare de preaviz privind concediere in baza art 65 alin 1, unde este specificata decizia conducerii, dar nu am primit decizia ci doar notificare.
Ce pot face in aceasta situatie?
Mentionez faptul ca nu am semnat aceasta notificare?si mi sa spus sa nu vin la munca pe perioada preavizului de 20 de zile.
Va rog un raspuns.
Multumiri
@ flay

1. Acea notificare nu are decat rolul de a va comunica ca angajatorul a decis concedierea dvs si va instiinteaza de acest lucru.

2. Numai decizia de concediere poate fi contestata la instanta de judecata.

3. Decizia angajatorului de a nu fi prezent la locul de munca pe durata preavizului este mentionata in notificare sau a fost verbala?
Decizia a fost verbala.In notificare apare doar perioada de preaviz si faptul ca voi fi platiti in perioada de preaviz
Eu le-am cerut Decizia azi(,la o zi dupa primirea notificarii) intrucat nu am fost deacord sa semnez notificarea fara sa-mi cunosc drepturile in acest caz?
Am procedat corect?Sa semnez acea notificare?.Imi este frica ca vor face sa raman si fara somaj, intrucat in aceasta perioada de iarna nu sunt joburi
Incercati sa luati legatura cu acesta si sa va dea in scris ca nu are nevoie de prezenta dvs pe perioada de preaviz, fara a va fi afectate drepturile salariale. Verba volant, scripta manent.
Angajatorul a procedat in mod legal? fara sa primesc si Decizia,ci doar notificarea