Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere

Buna seara, sotia mea lucreaza intr-o societate privata de peste 20 de ani astazi a chemato patronul si i-a comunicat verbal ca nu mai are nevoie de serviciile ei si ca de luni sa nu mai vie la serviciu dar 2 saptamani pana la sfarsitul luni o va plati. Cum trebuie procedat in acest caz.Mentionez ca in acesti ani de activitate nu a avut nici-un fel de abatere cum ar fi,nemotivate,. c. m. c.f.s. samd. Va multumesc.
In acest caz, ceea ce a spus angajatorul verbal trebuie matetializat intr-un document scris... Verba volant, scripta manent ...

In cazul concedierilor individuale pentru motive neimputabile salariatilor legea nu impune obligativitatea stabilirii unor criterii de departajare.

Dupa primirea deciziei de concediere, aceasta poate fi contestata la Tribunalul in raza caruia domiciliaza salariatul respectiv.
Termen : 45 de zile de la comunicare
Actiunea este scutita de plata taxelor judiciare.
Va multumesc.