Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Activitate ecomomica Persoana fizica: magazin online
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Activitate ecomomica Persoana fizica: magazin online

Buna ziua,

Doresc sa intreb daca o persoana fizica, nu PFA, poate sa detina un magazin online prin care sa vanda diverse produse. (sa desfasoare deci o activitate economica)

In cazul in care persoana fizica poate desfasura o activitate economica, mai am o intrebare:

Acel magazin online trebuie sa respecte prevederile legii 365/2002 in speta articolul 5 - adica trebuie sa afiseze datele de identificare? Sau se supune legii 677/2001 si nu trebuie sa asfiseze datele de identificare?

Multumesc,
Marius.
Desfasurarea unei activitati economice printr-un magazin online trebuie sa aiba la baza o forma de organizare - PFA, SRL, etc.

Se aplica si prevederile legii 365/2002 si cele ale legii 677/2001 - printre altele, aveti obligatia sa afisati pe website datele formei de organizare si sa respectati datele cu caracter personal ale utilizatorilor website-ului.

Insa legislatia relevanta este mult mai vasta - cuprinde si alte acte normative in afara de cele amintite. Depinde si de tipul de produse pe care le comercializeaza magazinul online.