Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Contract prestare servicii
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Contract prestare servicii

O persoana fizica(care nu poate emite factura/chitanta) incheie un contract cu o societate comerciala.
In contract este trecuta suma ce o va plati societatea comerciala si in contract mai scrie ca persoana fizica nu poate emite factura sau chitanta.
Este legal?
Contractul respectiv poate justifica plata facuta de societatea comerciala?

Multumesc mult.
Pentru suma incasata persoana trebuie sa emita chitanta. Societatea trebuie sa evidentieze in contabilitate plata efectuata.
Daca este PF nu are cum sa emita factura.

Dovada platii sau a incasarii banilor se poate face prin ordinul /dispozitia de plata catre acea persoana.

Conventiile civile se pot incheia cu P.F. numai in anumite conditii.
Deci cum se poate face plata in conditii legale daca persoana fizica nu poate emite chitanta si nici factura?
Prin transfer bancar.
Apropo, PFA are obligatia chiar, sa emita factura si chitanta, sa nu uitam ca sunt si PFA-uri ipotetic vorbind platitoare de tva.
Nu este PFA.
Persoana fizica atat.
De aceea am spus ca nu se poate emite nici chitanta si nici factura, persoana fizica nu are asa ceva.
Problema este ca trebuie sa primeasca o suma de bani de la o firma si nu stim cu este legal ca firma sa plateasca si sa se poata inregistra si in contabilitate.
De aceea am intrebat daca prin incheiere contractului respectiv intre cele 2 parti este suficient pt a se plati si bineinteles sa fie legal.