Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Acte auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Acte auto

am vandut o masina si cumparatorul dupa ce s-a interesat de taxa de mediu doreste sa ii fac contract de comaodat ca nu are bani de taxa. ce ma sfatuiti ,care sunt dezavantajele si avantajele?multumesc!
Contractul de comodat auto sau împrumutul de folosinţă a unui automobil este un contract prin care o persoană (comodantul) remite spre folosinţă temporară sau, după caz, permanentă, şi gratuită unei alte persoane (comodatarului) bunul mobil respectiv, cu obligaţia celui din urmă sa-l restituie în natură, în individualitatea sa.
Prin contractul de comodat nu se transmite proprietatea autoturismului, ci doar folosinţa acestuia.
Contractul de comodat este definit de Art. 2146 al noului cod civil.
Pentru asigurarea clauzelor reciproc avantajoase partilor,se impune ca documentul sa fie redactat de persoana specializata

Acest gen de contract este perfect valabil incheiat intre parti, sub semnatura privata si nu trebuie inregistrat la notar sau la avocat.
Noul Cod Civil, consacra in mod expres principiul consensualismului prin dispozitiile art. 1178 referitoare la libertatea formei :
,, Contractul se incheie prin simplul acord de vointe al partilor daca legea nu impune o anumita formalitate pentru incheierea sa valabila. ''

si ale art. 1240 privitoare la formele de exprimare a consimtamantului.
- Conform art. 1240 NCC:
,,
(1) Vointa de a contracta poate fi exprimata verbal sau in scris.
(2) Vointa poate fi manifestata si printr-un comportament care, potrivit legii, conventiei partilor, practicilor statornicite intre acestea sau uzantelor, nu lasa nicio indoiala asupra intentiei de a produce efectele juridice corespunzatoare. ''

Ca atare manifestarea de vointa a partilor produce efecte juridice fara alte formalitati speciale.
[ link extern ] ...