Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare obligatorie a unei locuinte (apartament) ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare obligatorie a unei locuinte (apartament) achizitionate cu credit bancar ''Prima casa''

Intrucat nu am reusit sa inteleg din textul de lege, va rog sa ma lamuriti daca pentru o locuinta noua (apartament) achizitionata cu credit bancar ''Prima casa'' si care are inclusa polita de asigurare obligatorie, mai este necesar sa inchei o alta asigurare. Va multumesc.
Din experienta personala cu Prima Casa - banca obliga clientul sa asigure imobilul la intreaga valoare. Intrucat PAD acopera doar 10.000 sau 20.000 Euro (in functie de tipul constructiei), banca va solicita si o polita facultativa care sa acopere diferenta pana la pretul apartamentului (de fapt pana la valoarea apartamentului stabilita de evaluatorul bancii).

Nu cred ca exista vreo banca unde politica este de a avea o ipoteca pe un apartament de 50.000 Euro (de exemplu), care sa fie asigurat doar pt 20.000. E vorba de garantia bancii, nu cred ca isi asuma cineva riscul de a nu cere asigurare pentru toti cei 50.000.