Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Confidentialitate CNP
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Confidentialitate CNP

As dori sa imi spuneti daca e normal si legal sa dau c.n.p.-ul altor persoane (chiar si rude) unei institutii de invatamant pe o declaratie care mi se cere(care nu are nici un antet sau stampila a institutiei)???!
multumesc anticipat !
Daca este o cerinta a unei institutii mentionata pe un formular tip, atunci nu prea aveti ce face si trebuie sa completati cerinta respectiva. Daca "dati" CNP-ul oricarei alte persoane, iarasi nu prea este o problema, pentru ca in Romania nu au un caracter secret aceste coduri.Oricum, l-ati dat de mai multe ori, fie la achizitia unui banal telefon, fie la alte tranzactii comerciale din magazine sau la alte SRL-uri care nu au calitatea de institutie de stat operator de date cu character personal.....