Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Solicitare informatie eliberare act de identitate ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Solicitare informatie eliberare act de identitate expirat

Buna ziua,

Va rog sa imi precizati daca in momentul cand doresc sa imi reinnoiesc cartea de identitate (care este expirata) este nevoie sa mai fie prezent si altcineva in afara de proprietarul locuintei.
Mentionez ca proprietarul locuintei in discutie, conform actului de proprietate sunt eu si sotia mea si ca in actul de proprietate este mentionat la persoane cu drept de habitatie viagera si tatal meu.

Am mers astazi dimineata cu actele necesare sa imi preschimb cartea de identitate iar persoana de la evidenta populatiei a spus ca trebuie sa vina si tatal meu ...

Multumesc anticipat pentru timpul acordat si astept cu interes punctul dvs de vedere referitor la posibilitatea de a reiinoi cartea de identitate fara sa fie nevoie de aducerea tatalui meu de la tara.

Cu stima,
Ionut
haideti sa nu confundam uzufruct viager cu abitatul viager .

Exact asta incerc sa va zic si eu, dvs sunteti cel care confundati si nesocotiti dreptul de abitatie dandu-i alta insemnatate, cititi materialul din link, poate v-oti lamuri, aveti si articolele din codul civil, poate le cititi si pe alea.

[ link extern ] /
OK. Am studiat cu atentie... Asta e legea din pacate ...
Am vazut ca uzufructul (abitatul viager) se poate stinge daca se intrunesc conditiile de mai jos:

Stingerea uzufructului
Modurile de stingere a uzufructului, prevazute in art. 746-748 NCC sunt in numar de sapte, si anume:

- moartea sau, dupa caz, incetarea personalitatii juridice a uzufructuarului;
- expirarea termenului pentru care a fost constituit uzufructul;
- consolidarea (cand una si aceeasi persoana dobandeste atat calitatea de proprietar cat si pe aceea de uzufructuar);
- neuzul timp de 10 de ani, iar in cazul creantelor, 2 ani;
- pieirea totala a lucrului supus uzufructului;
- abuzul de folosinta;
- renuntarea uzufructuarului.

Ma flu in situatia in care tatal meu sta la tara de 15 ani (de cand a iesit la pensie) deci NU FOLOSESTE locuinta de mai bine de 10 ani.
Cum pot stinge acest uzufruct? Cum se procedeaza?
Nu e uzufruct, ci drept de abitatie si am scris mai sus ca poate renunta la el, merge la notar sau vine notarul acasa si da declaratie ca renunta , iar cu declaratia radiati sarcina din cartea funciara.

"Drepturile de uz si de abitatie sunt reglementate in art. 749-754 NCC.
Dreptul de uz si dreptul de abitatie se supun, cat priveste constituirea, exercitarea si stingerea lor, regulilor din materia uzufructului".
Deci abitatia cat si uzufrcutul pot fi declarate stinse daca nu foloseste acea locuinta timp de 10 de ani (neuzul timp de 10 de ani) .
Cine le stinge si cum se procedeaza?
"
ionut.tanase, utilizator
Daca vreti dvs sa stingeti altfel decat prin dorinta beneficiarului, va trebui sa va adresati instantei.