Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea 10/2001
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea 10/2001

Buna!

Un imobil care a fost dobandit initial prin restituire in natura, conform legii 10/2001, adica prin retrocedare. Mai poate fi revendicat sau retrocedat ulterior? Nelamurirea mea este, daca exista pericolul de a aparea revendicari ulterioare icheierii contractelor de vanzare-cumparare si daca acestea pot fi declarate nule, conform legii de mai sus, in cazul in care apar mostenitori?!?. Este periculos sa cumpar un astfel de imobil?
Buna ziua.Imobilele care au fost recuperate in baza legii 10/2001(cat si cele recuperate in baza legii 112/1995) cand se vand va trebui prezentat un certificat emis de Primaria Municipiului Bucuresti(pentru imobilele care sunt din Bucuresti)serviciul juridic care va atesta daca mai exista sau nu notificari de revendicare imobil.Asadar, in situatia in care sunteti potentialul cumparator, aveti obligatia solicitarii unui astfel de certificat care va atesta pe viitor ca ati cumparat cu buna credinta, astfe ca si in situatia in care pe viitor vor aparea(nu se stie)alti revendicatori , actul dvs de vanzare-cumparare nu va putea fi atacat pe principiul subdobanditorului de buna credinta.
Va multumesc foarte mult pentru lamurire!
Stimat forumist,

Apelaţi la un avocat pentru studierea actelor, înainte de cumpărarea imobilului. Personal am văzut numeroase acte dubioase şi nu tot ce apare ca sigur este sigur.

Cu stimă.