Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Buna ziua.Sotia mea este nascuta in data de 24 09 1957 si are vechime in munca de 35 ani. Cand poate iesi la pensie normal, anticipata,sau anticipata partial? In cazul pensiei anticipate partial care ar fi procentul de diminuare? Multumesc
Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2018 luna Iulie la virsta standard de pensionare de 60 ani si 10 luni daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul complet de cotizare este de 30 ani si 10 luni.

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2013 luna Iulie la virsta de 55 ani si 10 luni daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 38 ani si 10 luni.

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2013 luna Iulie la virsta de 55 ani si 10 luni daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 30 ani si 10 luni.

Multumesc ,si care este procentul de penalizare pentru pensia anticipata partialjavascript:void(0);
Penalizarea pentru 5 ani(60 de luni)de anticipare este de 45% pana la implinirea varstei standard.