avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 316 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Buna ziua.Sotia mea este nascuta in data de 24 09 1957 si are vechime in munca de 35 ani. Cand poate iesi la pensie normal, anticipata,sau anticipata partial? In cazul pensiei anticipate partial care ar fi procentul de diminuare? Multumesc
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 09:50, 14 Noiembrie 2013
Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2018 luna Iulie la virsta standard de pensionare de 60 ani si 10 luni daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul complet de cotizare este de 30 ani si 10 luni.

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2013 luna Iulie la virsta de 55 ani si 10 luni daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 38 ani si 10 luni.

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2013 luna Iulie la virsta de 55 ani si 10 luni daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 30 ani si 10 luni.

Multumesc ,si care este procentul de penalizare pentru pensia anticipata partialjavascript:void(0);
Penalizarea pentru 5 ani(60 de luni)de anticipare este de 45% pana la implinirea varstei standard.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensia anticipata ionescuandreea ionescuandreea buna ziua ,am 56 de ani sunt nascuta pe 14/04/1957 sunt de sex feminin si am o vechime in munca de 30 de ani si 10 luni as dori sa stiu daca pot iesi la pensie ... (vezi toată discuția)
Pot iesi la pensie ? mirelaprj mirelaprj Buna ziua, Am 52 ani si 6 luni , femeie , 34 ani vechime in munca din care 4 ani de grupa. Am citit legea actualizata 2009 si am vazut ca as putea iesi la ... (vezi toată discuția)
Pensie geniu geniu mama este nascuta in mai 1957 SI ARE 35ANI ECHIME CIN TREBUIE SA IASA LA PENSIE SI DACA POATE ANTICIPAT SI CIT SE TAIE DIN PENSIE (vezi toată discuția)