avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 622 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia anticipata

buna ziua ,am 56 de ani sunt nascuta pe 14/04/1957 sunt de sex feminin si am o vechime in munca de 30 de ani si 10 luni as dori sa stiu daca pot iesi la pensie anticipat
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:11, 14 Septembrie 2013
Puteti iesi la pensie - anticipata partiala, daca ati depasit cu pana la 8 ani stagiul complet de cotizare
Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2018 luna Ianuarie la virsta standard de pensionare de 60 ani si 9 luni daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul complet de cotizare este de 30 ani si 9 luni.*
Va puteati pensiona anticipatat partial in anul 2013 luna Ianuarie la virsta de 55 ani si 9 luni daca indeplineati conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 30 ani si 9 luni.*
Daca acum ati facut 30 ani si 10 luni, va putei pensiona cu o penalizare de 0,75 X 52 luni = 39%, care se mentine pana in ianuarie 2018 cand veti trece la pensia pt limita de varsta.
1. Pentru o femeie nascuta in aprilie 1957 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 9 luni, satgiul complet de cotizare este de 30 de ani si 9 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 60 de ani si 9 luni, in ianuarie 2018;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 55 de ani si 9 luni, in ianuarie 2013, daca aveti un stagiu de cotizare de 38 de ani si 9 luni (dvs. aveti 30 de ani si 10 luni);
- pensie anticipata partiala, la 55 de ani si 9 luni, in ianuarie 2013 (adica oricand de azi inainte).

3. - In cazul pensiei anticipate partiale diminuarea este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.
- In ianurie 2018 pensia anticipata partiala se transforma, din oficiu, in pensie petru limita de varsta si se elimina diminuarea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data iesirii la pensie casandram casandram mama mea are 55ani si 35ani de vechime .Este nascuta in 1957 intrebarea mea este la ce virsta poate iesi la pensie anticipata s-au de drept (vezi toată discuția)
Pensionare marylin marylin sunt nascuta in ianuarie 1957,lucrez din 01 septembrie1976-fara intrerupere.si as dori sa stiu cand pot iesi la pensie anticipat ,sau definitiv -care sunt ... (vezi toată discuția)
Pensie geniu geniu mama este nascuta in mai 1957 SI ARE 35ANI ECHIME CIN TREBUIE SA IASA LA PENSIE SI DACA POATE ANTICIPAT SI CIT SE TAIE DIN PENSIE (vezi toată discuția)