avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 508 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... recupereare rate , plecat in strainatate
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

recupereare rate , plecat in strainatate

Buna ziua

Fratele meu a luat un credit de 12000 euro de la BCR , si a ramas fara servici si nu a mai putut plati ratele
Acum are 5 rate in urma si a plecat in strainatate unde acuma lucreaza dar, nu poate sa dea toata suma restanta ( adica cele 5 rate in urma si il ameninta ca il da in judecata
Cei de la firma de recuperari au zis ca nu se poate reesalona nimic si ca in cinci zile sa plateasca toate ratele.
In acest caz daca se ajunge la judecata si nu are nimic pe numele lui poate fi executat?
Poate fi obligat sa vina in tara ?
Poate fi urmarit in strainate sa se puna sechestru in contul in care primiste salarul ?
Parinti pot fi excutati silit daca el nu isi achita datoria ?
Poate sa faca inchisoare in acest caz ?

Multumesc
In acest caz daca se ajunge la judecata si nu are nimic pe numele lui poate fi executat?

Nu.

Poate fi obligat sa vina in tara ?

Nu.

Poate fi urmarit in strainate sa se puna sechestru in contul in care primiste salarul ?

Nu prea cred:)

Parinti pot fi excutati silit daca el nu isi achita datoria ?

Numai in cazul in care sunt codebitori la credit.

Poate sa faca inchisoare in acest caz ?

Nu.
In cazul in care se ajuge la proces poate fi chemat de instanta sa vina in tara ?

Ce poate sa pateasca altceva?
Putin probabil sa se ajunga la vreun proces, pentru ca deja exista titlul executoriu in baza caruia sa fie executat - contractul de credit.
In aceste conditii, se va trece la executare silita, atat pentru bunurile aflate in proprietatea sa - imobile, auto etc - daca exista, cat si pentru bunurile codebitorilor - daca exista codebitori la contractul de credit - si eventualele bunuri ipotecate/gajate in garantarea creditului acordat de BCR.
Deci, chiar daca fratele nu mai este in tara/nu realizeaza venituri/nu are bunuri executatabile, daca creditul este garantat de vreo ipoteca sau gaj pe bunurile altei persoane, acele bunuri vor putea fi executate silit de creditoare.
Nu are minic pe numele lui decat contul la o banca in strainate care ia salarul
va fi citat.. insa isi poate angaja un avocat care sa il reprezinte.
desi dl avocat de mai sus spune ca nu e nici o problema... eu zic ca o va face pana la urma... depinde pana unde este dispus creditorul sa mearga...
discutati cu banca.. firma de recuperare are interesul sa incaseze comisionul.. care probabil ca e unul de succes.
banca.. pe de alta parte.. e singura care poate accepta o reesalonare.... si o va face daca va prezentati si cu o parte din suma de plata.

Alte discuții în legătură

Coplatitor la credit de nevoi personale iliana105 iliana105 Buna seara,am si eu o intrebare la toti cei care stiu sa imi raspunda:fratele meu vrea sa faca un credit de nevoi personale cu valoare ipotecara la BCR ,insa ... (vezi toată discuția)
Poprire cont sfr sfr As dori o informatie despre cum se procedeaza in urmatoarea situatie: sunt codebitor la un credit pentru nevoi personale contractat de sotia mea. La randul meu ... (vezi toată discuția)