Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Se dateaza fisa postului ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Se dateaza fisa postului ?

Ditamai directoare de resurse umane zice ca nu se dateaza, mie mi s-ar parea normal sa se dateze imi puteti spune unde este un paragraf de lege care sa reglementeze acest fapt ? Multumesc ! :)
Nu exista niciun text de lege care sa prevada asa ceva.
In general, in practica uzitata, la data primirii fisei postului se semneaza de primire.
Nu chiar, fiind un act juridic generator de astfel de efecte, este in mod necesar si obligatoriu datarea actului.
Am sunat la ITM si mi-au spus ca se dateaza dar n-am gasit o lege unde sa scrie iar daca in lege nu scrie....Cred ca intentionat sint facute asa deampixu' ca la orice control sa-ti poata imputa ceva !
Asa cum am mentionat, nu o sa gasiti niciun text de lege care sa prevada asa ceva.
Nu se dateaza! E fisa postului nu a unui salariat. Salariatul semneaza si dateaza cind a primit acesata fisa, in sensul ca aluat la cunostinta de ce are de facut.