avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 401 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... intrerupere pe cartea de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

intrerupere pe cartea de munca

Am lucrat 6 luni la o firma, dupa care m-am mutat la o alta firma. Angajatorul de la a doua firma nu a reusit sa-mi faca angajarea imediat(din motive numai de el stiute), astfel mi-a aparut o intrerupere pe C.M. de doua luni.
Vreau sa stiu:
1. daca se poate sa cotizez din buzunarul propriu pt. cele doua luni pt. a avea continuitate pe C.M.
2. cum sa procedez altadata la schimbarea locului de munca pt a nu avea iar surprize neplacute.
Mentionez ca vreau sa fac un credit, si mi-au spus cei de la banca ca imi trebuie un an pe CM fara intrerupere.
Va multumesc.
Cu respect, Dan.M
Cel mai recent răspuns: pakos , utilizator 09:03, 2 Aprilie 2009
puteti cotiza, dar cand cei de la banca spun un an fara intrerupere se refera la 12 luni lucrate la acelasi angajator:(
1.se poate sa cotizez din buzunarul propriu pt. cele doua luni pt. a avea continuitate pe C.M.?
DA ESTE POSIBIL, IAR DVS AVETI LA DISPOZITIE POSIBILITATEA DE A-L ACTIONA IN JUDECATA PE ANGAJATOR IN VEDEREA RECUPERARII COTIZATIEI
2.cum sa procedez altadata la schimbarea locului de munca pt a nu avea iar surprize neplacute.
MAI MULTA ATENTIE
Ar fi prea de tot... cred ca nu conteaza daca ti-ai schimbat locul de munca atata timp cat nu ai intrerupere pe CM.
Eu asa sper sa fie. Oricum o sa intreb detaliu asta la ban
Unde trebuie sa cotizez? La ITM? Si cam cat ar trebui sa platesc pt. cele doua luni?:(
Nu cred ca ar avea asa mare importanta la cati angajatori lucrezi in cele 12 luni. Imi pare o perioada imensa pentru o dovada a " sarguintei in munca", o clauza mai mult decat absurda si puteti sa cautati si alta banca cu conditii mai realiste.
In rest nici o forma de plata nu va aduce in carnetul de munca o completare a vechimii pentru ca banca sa o vada din xerocopia carnetului. Puteti incerca un contract cu casa de pensii dar nu cred ca se poate face exact pe cele 2 luni care va sunt necesare.
Pentru a evita in viitor aceasta situatie semnati contractul de munca anterior datei de incepere a activitatii exact asa cum prevede si codul muncii.

Alte discuții în legătură

Intrerupere pe cartea de munca mihai_r80 mihai_r80 Buna ziua, Firma de IT la care lucram si-a inchis afacerea si am incetat cu ei contractul de munca prin acordul partilor. (Am avut preaviz si salarii ... (vezi toată discuția)
Cum poate completa un carnet de munca??? Gianina - Claudia Gianina - Claudia Am nevoie de ajutor, sfat din partea celor ce au avut astfel de situatii. Voi expune cat mai explicit cu putinta speta: Un angajat are contract de munca ... (vezi toată discuția)
Contact de munca 2002-2003 nu se calculeaza? mirela 20 mirela 20 Sotul meu a fost vineri la casa de pensi pt. a depune dosarul de pensionare pe caz de boala, insa acolo i-a zis ca trebuie sa plateasca macar 1,2 zile de munca ... (vezi toată discuția)