Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Penalitate la sume stabilite prin hotarare ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Penalitate la sume stabilite prin hotarare judecatoreasca

Printr-o hotărâre judecătorească dată de judecătorie mi s-a stabilit de plată suma de 5200 lei debit şi 4500 penalităţi (sume de plată către asociaţia de locatari).Hotărârea este data în luna mai 2013.Asociaţia a făcut recurs şi refuză să primească banii până la judecarea recursului.
În hotărâre nu se precizează că se datorează penalităţi până la data achitării debitului.Eu vreau să plătesc luna aceasta debitul şi penalităţile.Asociaţia poate pretinde penalităţi pentru sume din hotărâre ?
Doamna, dvs. ati mai avut intrebari pe aceasta tema. Incerc sa lamurim impreuna cateva aspecte:
- as. prop. v-a actionat in instanta pentru intarzierea la plata a unor debite restante la intretinere, pana la un moment dat, sa zicem pana la 31.12. 2012, pentru care vi s-au calculat penalizarile respective;
- instanta a hotarat ca dvs. trebuie sa achitati cele doua sume - intretinere + penalizari;
- daca as. prop. a facut recurs, este treaba lor, insa faptul ca nu vor sa incaseze, consider ca este o greseala; as. prop. trebuie sa incaseze, iar la final, dupa recurs vor vedea ce diferente mai sunt de achitat;
- sigur ca, instanta nu precizeaza ce sume trebuiesc achitate mai intai, de altfel nici nu are importanta, dvs. aveti de achitat suma de 9700 lei + cheltuielile de judecata, daca instanta a stabilt acest lucru;
- sumele de mai sus sunt „blocate” in fisa de cont aferenta ap. dvs.; aceste sume nu au cum sa mai creasca, doar daca instanta hotaraste altceva in urma recursului; eu daca as lucra la asociatia dvs. as incasa cat mai repede aceste sume si vom mai vedea ce mai urmeaza;
- trebuie sa fiti atenta ca dupa actionarea in instanta ati acumulat debite la intretinere, aferente perioadei 01.01.2013 si pana in prezent si probabil ca as. prop. a calculat noi penalitati, dar care nu trebuiesc „amestecate” cu cele stabilite in instanta - cel putin, asa ca evidenta separata;
...............................
In fine, dvs. trebuie sa insistati in a plati sumele stabilite in prima instanta pentru a ajunge sa va achitati si debitele „la zi” pentru a nu va mai fi calculate penalizari. Explicati acest lucru presedintelui, iar daca recursul va stabili alte sume, va fi o alta chestiune.
Succes!
Multumesc pentru răspuns.Asa gandesc si eu si cred ca asa este corect numai ca administratora noastră refuza sa ia in considerare hotararea primei instante si refuza sa scrie pe chitanta ca plata s-a facut conform sentintei nr..............Nu stiu ce fel tine evidenta dar ma astept la orice , iar sumele din sentinta le voi plati prin executor judecatoresc pentru ca asociatia refuza sa-si deschida cont in banca.Daca platesc prin executor sunt sigura ca voi plati conform sentintei, care chiar daca nu este definitiva este executorie.Ma tem sa nu adune datoria din sentinta cu datoria dupa sentinta si apoi sa calculeze penalitati la sold asa cum a mai facut (nu penalitati la suma lunara de plata).