Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... dispozitiv sentinta recurs
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

dispozitiv sentinta recurs

1) o asociatie de locatari a actionat un locatar in judecata solicitand onligarea acestuia la plata cotelor de intretinere (suma era f mare si nu era datorata). Totodata a solicitat obligarea acestuia si la penalizari *(calculate ilegal si nedatorate)

2) pe parcursul procesului locatarul a depus la dosar chitante prin care demonstra ca a achitat cotele de intretinere si ca suma pretinsa de asociatie este f mare si nu e datorata, aceasta fiind mai mica (1.000, fata de 6.000 cat s-a cerut)

pe parcursul procesului aceste 1000 au fost achitate si s-au depus si chitantele la dosar

3) locatarul in cadrul procesului a specificat ca penalizarile sunt calculate ilegal si nu le datoreaza invocand si motive legale

4) instanta de fond nu a tinut cont de nimic din ceea ce a solicitat locatarul si prin urmare , l-a obligat pe acedstea la plata cotelor de intretinere nedatorate *(6.000) si a penalizarilor aferente

5) ambele parti au declarat recurs
a) asociatia - pentru obligarea locatarului la plata cheltuielilor de judecata, motivand ca a omis sa le ceara la fond si a solicitat totodata, ca dispozitiile sentinetei date de instanta de fond sa se mentina
b) locatarul -pentru a cere instentei sa constate ca a achitat cotele de intretinere integral, ca a depus chitantele la dosar in repetate randuri, dar nu au fost luate in considerare, ca suma pretinsa de asociatie nu este datorata, a mai mentionat ca penalizarile aui fost calculate ilegal si nu le datoreasa, si chiar daca le-ar datora a facut apel la OG 30/2011 , pentru a-i fi anulate, pe motiv ca a achitat debitul principal , in situatia in care aceastea ar fi fost corecte si datorate

6) instanta de recurs a respins ca nefondate ambele recursuri, atat ale locatarului cat si ale asociatiei. In dispozitivul sentintei date de instanta de recurs, apare doar atat ca recursurile au fost respinse ca nefondate pentru ambele parti, prontata in sedinta in sedinta publica din data de.... irevocabila

Intrebarea
daca instanta de resurs in sdiposizitul sentintei date nu a mai facut mentionea ca

"mentine celelalte dispozitii date de instanta de fond"
Ce rezulta de aici?
Locatarul mai are de platit debitele stabilite de instanta de fond sau nu?

(nu stie daca mai trebuie sa declare o alta cale extraordinara de atac sau nu)
1.Nu era necesar ca in dispozitivul deciziei ( hotararea hotararea pronuntata de instanta de recurs este decizie si nu sentinta ) instanta sa faca mentiunea " mentine celelalte dispozitii ale instantei de fond" pentru ca a respins recursurile, ori efectul respingerii unui recurs este tocmai acela al mentinerii sentintei instantei de fond ca fiind temeinica si legala sub toate aspectele.
2.Locatarul are de achitat exact ceea ce a dispus instanta de fond .
MARTA SIMONA PETRE, Avocat