avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 413 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata salariului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata salariului

Am fost angajata la o firma...cu data de 1 a lunii, deci in prezent am acumulat 11 zile lucratoare .Mi s-a spus ca plata salariilor se face in felul urmator : in data de 14 se plateste salar , iar in 30 avans! In fine,a sosit data de 14 si mi s-a spus ca nu primesc salar , doar avans in ziua de 30 si salar abia in luna urmatoare . Intrebarea e daca e legal sa nu fiu platita pentru aceste 11 zile? Exista vreun temei legal pentru care sa isi permita o firma sa procedeze astfel? :confused: mersi anticipat petru raspuns...
Cel mai recent răspuns: ara2 , utilizator 07:30, 18 Noiembrie 2013
In data de 30.11 veti primi avansul cuvenit pentru luna in curs, iar in data de 14 luna viitoare restul de plata pentru luna noiembrie. In data de 14.11 s-a achitat restul de plata aferent lunii octombrie.
Ultima modificare: Duminică, 17 Noiembrie 2013
carsim4, utilizator
Buna ziua.
Cred ca in data de 14 a fiecarei se ofera lichidarea pentru luna anterioara si pe 30 primiti avansul pentru luna curenta.
Salariul se ofera cel putin o data lunar, la data sau datile stabilite in contractul individual de munca. Nu trebuie sa va ingrijorati, decat daca nu primiti nici pe data de 30 avansul aferent lunii noiembrie.
Mai exista si posibilitatea sa faceti o cerere catre departamentul salarizare pentru a primi un avans, urmand apoi sa primiti diferenta pe 30.
Succes!
Ultima modificare: Duminică, 17 Noiembrie 2013
adrian_adri, utilizator
Multumesc pentru raspunsuri!O zi frumoasa tuturor!:)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certificate medicale Vioreld Vioreld buna ziua. am un certificat initial AAAAA pt. 30.09. se elibereaza alt medical, in continuarea lui AAAAA intre 01.10 - 02.10., si altul intre 03.10-23.10 in ... (vezi toată discuția)
Calcul concedii medicale mateiadriana mateiadriana Buna ziua, am un salariat cu C.M. initial eliberat petru 1 zi respectiv in date de 30.11.2015 iar in luna urmatoare vine cu C.M. in continuare eliberat ... (vezi toată discuția)
Plata ultimei pensii ContSters215676 ContSters215676 Buna ziua, va intreb urmatoarele: - persoana a decedat in 26 noiembrie 2011; pensia pe luna noiembrie a incasat-o integral pe data de 17 (asa scria pe cupon: ... (vezi toată discuția)