Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii certificate medicale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

certificate medicale

buna ziua.
am un certificat initial AAAAA pt. 30.09. se elibereaza alt medical, in continuarea lui AAAAA intre 01.10 - 02.10., si altul intre 03.10-23.10 in continuarea aceluiasi certificat AAAAA.
intre 24.10-31.10 se elibereaza certificatul initial (BBBBB).
intre 01.11 - 14.11 se elibereaza certificatul initial CCCCC.
intre 15.11-30.11, se elibereaza certificatul in continuarea lui AAAAA.
intrebarea mea este daca la ultimul medical (15-30.11) se utilizeaza aceeasi baza de calcul ca la certificatul AAAAA sau nu? si se plateste din FNUASS?
Vioreld, utilizator
Buna ziua,

e acelasi cod diagnostic?
da, e acelasi cod diagnostic.
Mare grija cod indemnizatie si cod diagnostic pentru certificatele medicale care au continuitate.

La fiecare certificat de concediu medical initial se stabileste baza de calcul.

Baza de calcul pentru certificatul de concediu medical aferent perioadei 15.11-30.11,fiind continuare,este aceeasi ca la cel anterior acestei perioade 01-14.11.
Cred ca ceva nu e chiar ok...dar in fine, daca doctorul asa a dat, stie el ce face.
Daca e in continuare, va pastra aceeasi baza de calcul si se va plati din FNUASS (doar primele 5 zile calendaristice le suporta angajatorul).
V-a spus cineva contrariul?
Depinde de codul de indemnizatie,functie de care se plateste din fond salarii si/sau FNUASS.