avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 334 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii certificate medicale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

certificate medicale

buna ziua.
am un certificat initial AAAAA pt. 30.09. se elibereaza alt medical, in continuarea lui AAAAA intre 01.10 - 02.10., si altul intre 03.10-23.10 in continuarea aceluiasi certificat AAAAA.
intre 24.10-31.10 se elibereaza certificatul initial (BBBBB).
intre 01.11 - 14.11 se elibereaza certificatul initial CCCCC.
intre 15.11-30.11, se elibereaza certificatul in continuarea lui AAAAA.
intrebarea mea este daca la ultimul medical (15-30.11) se utilizeaza aceeasi baza de calcul ca la certificatul AAAAA sau nu? si se plateste din FNUASS?
Ultima modificare: Vineri, 4 Decembrie 2009
Vioreld, utilizator
Cel mai recent răspuns: Angela D , Consultant resurse umane 21:03, 16 Decembrie 2009
Buna ziua,

e acelasi cod diagnostic?
da, e acelasi cod diagnostic.
Mare grija cod indemnizatie si cod diagnostic pentru certificatele medicale care au continuitate.

La fiecare certificat de concediu medical initial se stabileste baza de calcul.

Baza de calcul pentru certificatul de concediu medical aferent perioadei 15.11-30.11,fiind continuare,este aceeasi ca la cel anterior acestei perioade 01-14.11.
Cred ca ceva nu e chiar ok...dar in fine, daca doctorul asa a dat, stie el ce face.
Daca e in continuare, va pastra aceeasi baza de calcul si se va plati din FNUASS (doar primele 5 zile calendaristice le suporta angajatorul).
V-a spus cineva contrariul?
Depinde de codul de indemnizatie,functie de care se plateste din fond salarii si/sau FNUASS.

Alte discuții în legătură

Concediu medical andreasch andreasch Buna ziua, Imi spuneti va rog in situatia in care un angajat aduce in data de 16.11 un concediu medical eliberat in data de 2.11 pentru ziua de 31.10 si un ... (vezi toată discuția)
C medical, e bine repartizarea?? ELENA2009 ELENA2009 Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca am inregistrat corect aceste concedii medicale -primul concediu medical 20.10-31.10.2011 20.10-24.10 suportat de ... (vezi toată discuția)
Completare concediu medical cristinutza02 cristinutza02 Buna seara sunt Cristina pe data de 21/10/2016 Am ajuns la spital cu o problema de sanatate Am fost internata o zi.In urma acestora Am primit concediul ... (vezi toată discuția)