avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionarea anticipatã.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionarea anticipatã.

Pot beneficia de pensionare anticipată la 24 iunie 2015 ?
La data de 24 iunie 2015 implinesc 60 de ani. (24 iunie 1955 data nașterii)
La această dată voi avea 41 ani de vechime și tot atâția de contribuție.
Dacă DA, ce procent imi va fi reținut din pensia normală?
Mulțumesc celor care mă vor ajuta.
Cel mai recent răspuns: ContSters304247 , utilizator 11:40, 3 Decembrie 2013
45%,pana la implinirea varstei de 65 de ani.
Bună!
Mulțumesc frumos pentru răspuns.
D-le Mircea, vă rog frumos dacă aveți timp și bunăvoința să-mi transmiteți și formula de calcul, fiindcă mai am doi colegi cu situații asemănătoare și nu am vrut să vă mai deranjez pe dvs. cu calculul lor. Vă mulțumesc!
Se stie ca barbatii nascuti dupa 01/01/1950 se vor pensiona la limita de varsta la 65 de ani.

Legea 263/2010

Pensia anticipata partiala

ART. 65
(1) Pensia anticipata partiala se cuvine, cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat stagiul complet de cotizare, precum si celor care au depasit stagiul complet de cotizare cu pana la 8 ani.


(4) Cuantumul pensiei anticipate partiale se stabileste din cuantumul pensiei pentru limita de varsta care s-ar fi cuvenit, prin diminuarea acestuia cu 0,75% pentru fiecare luna de anticipare, pana la indeplinirea conditiilor pentru obtinerea pensiei pentru limita de varsta.


65-60=5 ani = 60 de luni de anticipare
60 x 0,75%=45%

Mulțumesc, sau mai binezis mulțumim, că ne-ați lămurit cum e cu pensia anticipată parțială.
Vă dorim sănătate și toate cele bune.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata stanicab stanicab Sunt nascut la 24 ianuarie 1955,am 55 ani si 36 ani vechime in campul muncii la aceeasi intreprindere ca strungar si as dori sa stiu daca ma pot pensiona ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata partiala dumifilote dumifilote Nascut in 1955, contributie 37 ani, 14 ani si 4 luni gr. a 2-a./ Cand ma pot pensiona si in ce conditii? (vezi toată discuția)
Pensionarea anticipata partiala marioara-pui marioara-pui nascuta in iunie 1955,cu 32 de ani de cotizare-doresc a ma pensiona si as vrea sa stiu suportul legal care imi permite acest lucru.De asemenea am auzit la ... (vezi toată discuția)