Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... reducerea pedepsei
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

reducerea pedepsei

este o lege prin care sa se poata reduce pedeapsa , daca denunti persoane care au facut diferite fapte condamnabile?
in domenul drogurilor da.....in alte domenii nu prea...
Puteti preciza concret la ce va referiti?
De exemplu, conform art. 255, alin. (3) Cod penal, cel care a dat mita nu este pedepsit daca denunta autoritatii fapta mai inainte ca organul de urmarire sa fi fost sesizat pentru acea infractiune.
ca avocat va spun ca situatii sunt limitate....este si logic....ca sa nu dea frau liber condamnatilor sa"denunte" persoane nevinovate numai ca sa-si reduca ei pedeapsa.
in art. 74 C penal alin I , lit c avem imprejurarile care pot constitui circumstante atenuante , ,atitudinea infractorului dupa savarsirea infractiunii, rezultand din prezentarea sa in fata autoritatii, comportarea sincera in cursul procesului, inlesnirea descoperirii sau arestarii participantilor" .
Daca va referiti la o infractiune savarsita in participatie penala unde dvs. sau persoana la care va referiti ati avut vreo contributie( ca autor, instigator sau complice) si exista si alti participanti care inca nu au fost descoperiti sau a caror contributie la comiterea infractiunii este inca incerta, fiind insa sigura, iar dvs. puteti oferi organelor penale acest ajutor pt. ca ei sau activitatea lor infractionala sa fie identificata, este un potential caz de reducere a cuantumului pedepsei.
noi am fost in aceasta situatie si nu ni sa aplicat nimic#-o