avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... U.P.F.R. (Uniunea Producatorilor de Fonograme din ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

U.P.F.R. (Uniunea Producatorilor de Fonograme din Romania)

Buna ziua. Eu ca post comercial de radio, am nevoie de licenta din partea UPFR, pentru a difuza diferite play-listuri, colaje muzicale puse le dispozitie de diversi DJ? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: mishhha , utilizator 14:55, 19 Noiembrie 2013
Pe de o parte, postul de radio are nevoie de licenta ne-exclusiva pentru a difuza muzica.
Pe de alta parte, si DJ-ii trebuie sa primeasca o licenta ne-exclusiva pentru a crea si folosi playlist-uri.
multumesc frumos

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

In legatura cu licentele ptr muzica utilizata in local public adydj adydj Buna ziua as dori sa ma lamuriti in legatura cu licentele ptr difuzarea operelor muzicale in spati publice. Mai exact ,ma interesaza un aspect peste care am ... (vezi toată discuția)
Dj la un radio pe internet. pot difuza melodii pe care le-am descarcat, gratuit, de pe net? broscuta21 broscuta21 Buna ziua, Am o foarte mare dilema legata de urmatoarea situatie: Doresc sa devin DJ la un post de radio pe internet, din pura pasiune...adica nu voi fi ... (vezi toată discuția)
Cum sa fiu dj(disk jockey) legal? DanGhiurutan DanGhiurutan Buna, Am 18 ani si sunt unul dintre multi dj si producatori de muzica electronica din Romania, si sunt nelamurit cu in legatura cu intrarea in ... (vezi toată discuția)