Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetarea suspendarii CIM urmata de incetarea CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetarea suspendarii CIM urmata de incetarea CIM

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie:
In data de 01.11.2013 am suspendat un CIM pt concediu crestere copil, societatea a intrat in faliment intre timp si ar tb sa incetez toate contractele de munca.

Persoanei aflate in concediu crestere copil (cu CIM suspendat) ii fac decizie de incetare a suspendarii CIM, iar dupa as dori sa ii fac decizie de incetare a CIM. Insa incetarea CIM este cu preaviz? Logic ar fi sa nu i se acorde preaviz deoarece nu s-a intors la munca? Si nici nu ar putea sa se intoarca ea fiind in concediu crestere copil. Nu stiu in baza carui articol sa-i incetez CIM fara preaviz..
Art. 86 alin 6 din Legea nr. 85/2006 privind procedura insolventei prevede faptul ca lichidatorul judiciar poate desface CIM cu acordarea de preaviz.
Multumesc,
C.i.m. va inceta in baza art.65 alin.1 C.mun.

Legea este clara se acorda preaviz, in situatia de fata cred ca se poate face exceptie de la aceasta regula.