avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vanzare cumparare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vanzare cumparare teren

Buna seara,
In 1996 ma cumparat un teren agricol extravilan, printr-un antecontract de mana cu doi martori..Ulterior vanzatorul a decedat si nu am ajuns sa inchei contractul de vanzare - cumparare. Cum sa procedez ca sa devin proprietar?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 15:47, 28 Noiembrie 2013
Cine foloseste terenul ?
eu...
Cand a murit proprietarul, cine plateste taxe, exista cadastru? Au trecut 17 ani...
.am copie dupa titlu de proprietate..taxe nu stiu daca sa-u paltit.
Ar trebui sa discutati cu un avocat si sa mergeti in instanta. Mostenitorii ii stiti? Nu va intelegeti cu ei la notar?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Valabilitate octavianoctavianmihail@outlook.com octavianoctavianmihail@outlook.com In 1996 a fost vândut teren extravilan după un titlu de punere in posesie fara a fi trecut in cartea funciară act scris de mână cu doi martori ... (vezi toată discuția)
Drept de preemptiune DIX DIX Buna. Am urmatoarea speta: o persoana achizitioneaza printr-un antecontract de vanzare cumparare (de mana , cu martori in anul 2001) un teren extravilan arabil ... (vezi toată discuția)
Intabulare drept de proprietate triton10 triton10 Buna Strabunica a cumparat un teren prin contract de vanzare cumparare sub semnatura privata, cu martori in 1962. Imediat dupa, terenul a fost cooperativizat. ... (vezi toată discuția)