Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intabulare drept de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intabulare drept de proprietate

Buna
Strabunica a cumparat un teren prin contract de vanzare cumparare sub semnatura privata, cu martori in 1962. Imediat dupa, terenul a fost cooperativizat. In 1990 un succesor al vanzatorului a cerut validarea pr suprafata respectiva, dar nu s-a mai eliberat vreun titlu. Partile contractului si martorii sunt decedati acum. Care ar fi demersurile ca sa devin proprietar tabular al terenului ? Multumesc.
Cam greu, daca spuneti ca au murit si martorii ce au semnat chitanta de mana...

Incercati o uzucapiune, daca sunt intrunite elementele pentru a uzucapa. Va trebui sa deschideti o actiune in instanta.
Cine foloseste terenul si de cand?
strabunica si apoi bunica, din '62 pana acum :)