Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Termen apel
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Termen apel

Daca procurorul a participat la dezbateri termenul de 10 zile curge de la pronuntare.

Dar pentru procurorul de caz sau alti procurori care ar putea sa faca apel (din cate stiu orice procuror poate sa faca apel nu numai cel ce a participat la dezbateri) termenul curge tot de la pronuntare daca in sentinta se scrie ca ministerul public are drept de apel in 10 zile de la pronuntare?
ContSters304069, utilizator
Termenul pentru procurori curge de la pronuntare.
Gabriel Klein Kiritescui
Va multumesc pentru raspuns.

Banuiesc ca procurorii care nu au fost prezenti la dezbateri nu se incadreaza nici la urmatorul articol daca a existat un procuror care sa fie prezent la dezbateri:

Art. 365: Apelul peste termen

(1) Partea care a lipsit atat la toate termenele de judecata, cat si la pronuntare poate declara apel si peste termen, dar nu mai tarziu decat 10 zile de la data, dupa caz, a inceperii executarii pedepsei sau a inceperii executarii dispozitiilor privind despagubirile civile.
Art. 365 se refera si la procurorii care au lipsit de la toate termenele de judecata sau daca a existat un procuror care sa fie prezent de fiecare data, orice procuror ce vrea sa faca apel trebuie sa faca in termenul de 10 zile care curge de la pronuntare?
ContSters304069, utilizator
Apelul se poate declara de către procurorul de la parchetul de pe lângă instanţa care a pronunţat hotărârea supusa apelului sau de către procurorul ierarhic superior.
Procurorul ierarhic superior sau cel de la parchetul de pe langa instanta care a pronuntat hotararea trebuie sa il declare in 10 zile de la pronuntare? Sau art 365 se refera si la ei?

Art. 365: Apelul peste termen

(1) Partea care a lipsit atat la toate termenele de judecata, cat si la pronuntare poate declara apel si peste termen, dar nu mai tarziu decat 10 zile de la data, dupa caz, a inceperii executarii pedepsei sau a inceperii executarii dispozitiilor privind despagubirile civile.

Dupa cum interpretez eu art 365 nu se refera la procurori ci numai la inculpatul sau alte parti care au lipsit la toate termenele (altfel nu ar mai fi scris in sentinta cu termen de 10 zile de la pronuntare pentru ministerul public) dar vreau o confirmare ca nu interpretez gresit.
ContSters304069, utilizator