avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 343 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale srl cu profil jurnalistic
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

srl cu profil jurnalistic

buna ziua.
doresc sa editez un ziar bilingv, adica in limba romana si o alta limba. doresc sa ma interesez acum care sunt conditiile legii prin care pot sa deschid aceasta firma, sa editez ziarul iar apoi sa-l comercializez.
va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: clepsidra , utilizator 14:04, 15 Iunie 2005
In principiu societatea se infiinteaza ca oricare alta. Mergeti si la Biblioteca Nationala sa va inregistrati ca editura.
va multumesc pt raspuns. vom merge la Biblioteca Nationala pt inregistrarea ca editura. cred ca aceasta intregistrare trebuie facuta dupa ce am infiintat societatea comerciala, nu?
vreau sa mai intreb unde se face inregistrarea numelui ziarului, daca numele lui trebuie sa fie acelasi cu al societatii comerciale sau nu.
va multumesc anticipat.
nu trebuie sa fie acelasi nume ca ziarul, asta iti spun sigur. ps: n-ai nevoie de redactori
:)
multumesc, asta e o veste foarte buna:)

pot sa mai intreb ceva?
e nevoie de vreo persoana aparte care sa fi terminat facultatea de jurnalism pt a putea obtine licenta, sau nu?
multumesc din nou.
Numele ziarului, pentru mai multa siguranta il poti inregistra la O.S.I.M.
Nu cred ca ai nevoie de facultatea de jurnalism ca sa obtii vreo licenta in domeniu, altfel multe ziare ar disparea peste noapte :).
Bafta!

Alte discuții în legătură

Infiintare ziar/revista miha_xxx miha_xxx Cine ma poate ajuta cu ceva informatii legate de infiintarea unui ziar sau a unei reviste? (in sensul ca as vrea sa stiu ce autorizatii am nevoie si ce alte ... (vezi toată discuția)
Legislatie infiintare publicatie(ziar) endcomp endcomp salut, as dori sa lansez o publicatie periodica(saptamanala). Am firma infiintata cu domeniu de activitate 2212 Editarea ziarelor , 2221 Tiparirea ... (vezi toată discuția)
Infiintare revista online issn iulyfig iulyfig Buna ziua, As dori sa infiintez o revista online cu ISSN. Care este procedura de infiintare? Trebuie o editura? intreb acest lucru pt ca pe situl bibliotecii ... (vezi toată discuția)