Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale srl cu profil jurnalistic
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

srl cu profil jurnalistic

buna ziua.
doresc sa editez un ziar bilingv, adica in limba romana si o alta limba. doresc sa ma interesez acum care sunt conditiile legii prin care pot sa deschid aceasta firma, sa editez ziarul iar apoi sa-l comercializez.
va multumesc anticipat.
In principiu societatea se infiinteaza ca oricare alta. Mergeti si la Biblioteca Nationala sa va inregistrati ca editura.
va multumesc pt raspuns. vom merge la Biblioteca Nationala pt inregistrarea ca editura. cred ca aceasta intregistrare trebuie facuta dupa ce am infiintat societatea comerciala, nu?
vreau sa mai intreb unde se face inregistrarea numelui ziarului, daca numele lui trebuie sa fie acelasi cu al societatii comerciale sau nu.
va multumesc anticipat.
nu trebuie sa fie acelasi nume ca ziarul, asta iti spun sigur. ps: n-ai nevoie de redactori
:)
multumesc, asta e o veste foarte buna:)

pot sa mai intreb ceva?
e nevoie de vreo persoana aparte care sa fi terminat facultatea de jurnalism pt a putea obtine licenta, sau nu?
multumesc din nou.
Numele ziarului, pentru mai multa siguranta il poti inregistra la O.S.I.M.
Nu cred ca ai nevoie de facultatea de jurnalism ca sa obtii vreo licenta in domeniu, altfel multe ziare ar disparea peste noapte :).
Bafta!