avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 438 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Persoana fizica inregistrata in scopuri de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Persoana fizica inregistrata in scopuri de TVA

buna ziua,

o persoana fizica care o sa construiasca case care ulterior sunt vandute , ce obligatii declarative are ?
cum se tine contabilitate persoanelor fizice inregistrate in scopuri de tva

multumesc
Cel mai recent răspuns: Robert101 , utilizator 15:04, 30 Noiembrie 2013
Daca anticipeaza ori in urma vanzarilor se depaseste plafonul TVA se inregistreaza in acest scop la ANAF.
Nu se pune problema unei contabilitati, ci doar a achitarii TVA.
Poate justificati cum nu se pune problema unei contabilitati?!!
Se inregistreaza platitor tva,depune D 300.
Daca are salariati depune D 112.
Persoana fizica are angajati? nu cred.....cel putin asa s-a exprimat utilizatorul, nu a spus nimic de angajati.
sa inteleg ca se tine contabilitate ca pentru orice persoana juridica inregistrata in scopuri de tva din pc. de vedere al TVA
ce se intampla cu cheltuielile pentru construirea caselor
multumesc frumos
Am spus,daca are angajati nu ca are angajati.Casele pot fi construite in regie proprie sau cu o firma specializata.

Alte discuții în legătură

Livrari in italia luciapap luciapap Buna ziua si Hristos a inviat. O firma de termopane, platitoare de TVA, va colaboara cu Italia, adica va vinde termopane pt Italia, atat la persoane fizice ... (vezi toată discuția)
Baza de calcul tva toader_vasile toader_vasile sunt persoana fizica impozabila inregistrata in scopuri de tva din 2008. Dar eu am vandut imobile si in 2006, 2007 cand nu eram inregistrat ca platitor de tva. ... (vezi toată discuția)
Achizitie intracomunitara secon-hand mery52 mery52 Buna ziua, am o Intrep. Individ., nu sunt platitor de TVA, si doresc sa cumpar autoturisme secon-hand din U.E. de la persoane juridice si fizice, si sa le ... (vezi toată discuția)