Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Persoana fizica inregistrata in scopuri de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Persoana fizica inregistrata in scopuri de TVA

buna ziua,

o persoana fizica care o sa construiasca case care ulterior sunt vandute , ce obligatii declarative are ?
cum se tine contabilitate persoanelor fizice inregistrate in scopuri de tva

multumesc
Daca anticipeaza ori in urma vanzarilor se depaseste plafonul TVA se inregistreaza in acest scop la ANAF.
Nu se pune problema unei contabilitati, ci doar a achitarii TVA.
Poate justificati cum nu se pune problema unei contabilitati?!!
Se inregistreaza platitor tva,depune D 300.
Daca are salariati depune D 112.
Persoana fizica are angajati? nu cred.....cel putin asa s-a exprimat utilizatorul, nu a spus nimic de angajati.
sa inteleg ca se tine contabilitate ca pentru orice persoana juridica inregistrata in scopuri de tva din pc. de vedere al TVA
ce se intampla cu cheltuielile pentru construirea caselor
multumesc frumos
Am spus,daca are angajati nu ca are angajati.Casele pot fi construite in regie proprie sau cu o firma specializata.