Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Vama colet SUA prin DHL
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Vama colet SUA prin DHL

Buna ziua! Cei de la Amazon mi-au trimis o tableta cu valoare cadou prin DHL Express. Va trebui sa platesc ceva la vama?
Chiar daca bunul respectiv este cadou el trebuie sa aiba o valoare pentru vama, justificata prin documente prezentate de catre dvs. Procedura de stabilire a valorii in vama este prevazuta in OMFP nr. 1.975/2010 pentru aprobarea Normelor tehnice privind determinarea valorii în vamă pentru bunurile introduse în România de către persoanele fizice, publicat în Monitorul Oficial al Romaniei , partea I nr.494/16.VII.2010. In masura in care aceasta valoare este mai mica de 45 de euro, bunul este scutit de taxe, peste aceasta valoare se aplica masurile din tariful vamal de import (taxe vamale, TVA, accize, suprataxe, etc.).Puteti citi aici : [ link extern ] )
ContSters187835, utilizator