avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recurs
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Recurs

se poate face recurs pentru gresita individualizare a pedepsei intr-o cauza penala data fara drept de apel pe temeiul art 385 ind 6 alin 3 ( instanta este obligata sa examineze cauza sub toate aspectele), avand in vedere modificarile aduse prin Lg 2/2013? Va multumesc?
Cel mai recent răspuns: loredana24 , utilizator 00:12, 26 Noiembrie 2013
Puteti formula recurs pe orice motiv intrucat potrivit disp., art. 385 ind. 6 al. 3 C.p.p. recursul dvs. priveste o hotarare care nu poate fi atacata cu apel si instanta va analiza cauza sub toate aspectele.
cazacuioana a scris:

Puteti formula recurs pe orice motiv intrucat potrivit disp., art. 385 ind. 6 al. 3 C.p.p. recursul dvs. priveste o hotarare care nu poate fi atacata cu apel si instanta va analiza cauza sub toate aspectele.


Am inteles. iar ca temei juridic folosesc chiar art 385 ind. 6 al. 3 C.p.p.?

Daca este fara apel nu aveti obligatia de a indica exact textele de lege.
Important este sa demonstati ca ar fi justa redozarea pedepsei.
multumesc mult pt timpul pe care l-ati acordat problemei mele!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

1. pot face recurs impotriva unei sentinte penale aiai aiai (ca parte vatamata), privind pedeapsa si despagubirile materiale/morale ? 2. cand trebuie motivat? (vezi toată discuția)
Temei recurs loredana24 loredana24 buna seara. va rog mult sa imi spuneti si mie care este temeiul juridic recurs pentru gresita individualizare a pedepsei dupa ce art 385 ind 9 pct 14 CPP s-a ... (vezi toată discuția)
Recurs dorinv dorinv Prin rechizitoriul Parchetului s-a luat decizia de netrimitere in judecata pentru furt a unui individ. Am facut plangere la aceasta solutie care a ajuns sa fie ... (vezi toată discuția)