Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recurs
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Recurs

se poate face recurs pentru gresita individualizare a pedepsei intr-o cauza penala data fara drept de apel pe temeiul art 385 ind 6 alin 3 ( instanta este obligata sa examineze cauza sub toate aspectele), avand in vedere modificarile aduse prin Lg 2/2013? Va multumesc?
Puteti formula recurs pe orice motiv intrucat potrivit disp., art. 385 ind. 6 al. 3 C.p.p. recursul dvs. priveste o hotarare care nu poate fi atacata cu apel si instanta va analiza cauza sub toate aspectele.
cazacuioana a scris:

Puteti formula recurs pe orice motiv intrucat potrivit disp., art. 385 ind. 6 al. 3 C.p.p. recursul dvs. priveste o hotarare care nu poate fi atacata cu apel si instanta va analiza cauza sub toate aspectele.

Am inteles. iar ca temei juridic folosesc chiar art 385 ind. 6 al. 3 C.p.p.?

Daca este fara apel nu aveti obligatia de a indica exact textele de lege.
Important este sa demonstati ca ar fi justa redozarea pedepsei.
multumesc mult pt timpul pe care l-ati acordat problemei mele!