avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Clauze de confidentialitate
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Clauze de confidentialitate

Buna seara,

Sunt PFA si urmeaza sa inchei un contract de prestari servicii cu un SRL. In contractul propus de acesta, la confidentialitate am mentionata urmatoarea clauza:

Divulgarea in sensul prezentului contract semnifica dezvaluirea catre un tert, persona fizica sau juridica, a datelor, informatiilor, materialelor sau sintezelor prevazute exemplificativ in cadrul prezentului contract, precum si a oricaror alte date, informatii, materiale sau sinteze care pot prejudicia, in orice fel, direct sau indirect, Societatea si/sau asociatii acesteia, indiferent daca acestea sunt utilizate in scopuri comerciale sau nu si datoreaza societatii daune/interese materile in cuantumul a XXX.XXX Euro.

Mi se pare foarte mare suma si din ce stiu prejudiciul este stabilit de instantele de judecata. Mentionez ca acest contract este in domeniul comunicarii si relatiilor publice, suma pe care urmeaza sa o primesc fiind de pana in 2000 ron.

Astept un sfat, o trimitere catre C. Civil sau orice alt detaliu care m-ar putea ajuta.

Multumesc!
Ultima modificare: Luni, 25 Noiembrie 2013
noname24, utilizator

Alte discuții în legătură

Clauza neconcurenta intre pfa si srl - este legala? spete? Marius Jeler Intreprindere Individuala Marius Jeler Intreprindere Individuala Buna ziua, sunt intreprindere individuala si am un contract cu un SRL , contract ce cuprinde o clauza de confidentialitate si una de neconcurenta - le redau ... (vezi toată discuția)
Declaratie de confidentialitate atanasoaie atanasoaie Ce parere aveti de aceasta declaratie de confidentialitate? La aproape doi ani de cand lucrez in cadrul unei firme mi s-a cerut sa semnez aceasta declaratie : ... (vezi toată discuția)
Clauza de confidentialitate Buna ziua, As dori sa aduc in discutie urmatoarea chestiune: La incheierea unui contract de confidentialitate, angajatorul este obligat sa adauge la ... (vezi toată discuția)