Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Declaratie de confidentialitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Declaratie de confidentialitate

Ce parere aveti de aceasta declaratie de confidentialitate? La aproape doi ani de cand lucrez in cadrul unei firme mi s-a cerut sa semnez aceasta declaratie : DECLARAŢIE

Subsemnata ……………., domiciliata în având funcţia de asistent manager, in S.C S.R.L, cu sediul în, prin prezenta declar pe propria răspundere, cunoscând dispoziţiile art. 292 Cod penal cu privire la falsul în declaraţii, următoarele:
I. Pe perioada de timp în care voi avea calitatea de angajat la SC SRL declar şi mă oblig să respect întocmai următoarele:
a). Că mă oblig să garantez şi să respect confidenţialitatea tuturor informaţiilor despre care am luat cunoştinţă cu ocazia încheierii sau executării unor contracte care privesc societatea S.C. SRL.
b). Că nu voi divulga unor societăţi concurente şi că nu voi folosi în interes propriu datele şi informaţiile, enumerate cu titlu exemplificativ, dar fără a fi limitate la acestea şi de care am luat cunoştinţă în perioada de timp în care am avut calitatea de angajat în SC SRL: situaţia financiară, intenţiile de afaceri, planul de dezvoltare al societăţii, date cu caracter confidenţial despre persoanele fizice sau juridice cu care SC SRL se află în relaţii de afaceri, date despre serviciile furnizate care au caracter confidenţial, sisteme de operare, coduri de siguranţă, coduri de acces precum şi orice alte informaţii care prezintă importanta pentru poziţia societăţii pe piaţa de profil, pentru dezvoltarea afacerilor sau pentru furnizarea serviciilor, indiferent dacă informaţia este scrisă sau verbală, indiferent de suportul şi forma în care este scrisă şi indiferent de modul in care am ajuns in posesia informaţiei.
c) Că nu deţin calitatea de angajat/asociat şi/sau administrator în nici o altă societate comercială cu acelaşi obiect de activitate, pe perioada de timp in care am calitatea de angajat la S.C SRL.
În cazul în care mă voi afla în conflict de interese cu societatea sau mă voi face vinovată de nerespectarea celor prevăzute la pct. I lit.a), b) şi c) mai sus menţionate, mă oblig să achit SC SRL suma de 50.000 LEI, cu titlu de daune interese, această sumă fiind certă, lichidă şi exigibilă, fiind datorată de drept, fără a mai fi nevoie de punerea mea în întârziere, în tranşe egale timp de 6 luni de zile începând cu data săvârşirii faptei, constatată prin proces verbal şi care încalcă prevederile prezentei declaraţii.
Menţionez că suma de mai sus reprezintă daune interese, calculate anticipat, în cazul în care nu voi respecta prezenta declaraţie, aceste daune fiind datorate SC SRL, pentru acoperirea prejudiciului cauzat ca urmare a nerespectării obligaţiilor asumate prin prezenta declaraţie, daune pe care înţeleg să le plătesc în mod necondiţionat, în termenul mai sus menţionat.
De asemenea mă oblig să depun toate eforturile şi toate diligenţele necesare care ţin de pregătirea şi cunoştinţele mele pentru ca societatea să-şi crească numărul de clienţi şi să-şi dezvolte cât mai mult activitatea în scopul eficientizării la maximum a activităţii societăţii.
Aceasta declaraţie o dau în calitate de angajat la „S.C.” S.R.L. şi o voi respecta în permanenţă.
II. În cazul în care contractul meu de muncă cu SC SRL va înceta, declar şi mă oblig să respect întocmai, pe o perioadă de 6 luni de la data încetării contractului de muncă, următoarele:
a). Că mă oblig să garantez şi să respect confidenţialitatea tuturor informaţiilor despre care am luat cunoştinţă cu ocazia încheierii sau executării unor contracte care privesc societatea S.C. SRL.
b). Că nu voi divulga unor societăţi concurente şi că nu voi folosi în interes propriu datele şi informaţiile, enumerate cu titlu exemplificativ, dar fără a fi limitate la acestea şi de care am luat cunoştinţă în perioada de timp în care am avut calitatea de angajat în SC SRL: situaţia financiară, intenţiile de afaceri, planul de dezvoltare al societăţii, date cu caracter confidenţial despre persoanele fizice sau juridice cu care SC SRL se află în relaţii de afaceri, date despre serviciile furnizate care au caracter confidenţial, sisteme de operare, coduri de siguranţă, coduri de acces precum şi orice alte informaţii care prezintă importanţă pentru poziţia societăţii pe piaţa de profil, pentru dezvoltarea afacerilor sau pentru furnizarea serviciilor, indiferent dacă informaţia este scrisă sau verbală, indiferent de suportul şi forma în care este scrisă şi indiferent de modul in care am ajuns in posesia informaţiei şi de care am luat cunoştinţă în perioada în care am avut calitatea de angajat la SC SRL.
În cazul în care nu voi respecta, după încetarea calităţii mele de angajat la SC SRL şi pe perioada de 6 luni mai sus menţionată, cele prevăzute la pct.II lit.a) şi b) din prezenta declaraţie, mă oblig să achit SC SRL suma de 50.000 LEI, cu titlu de daune interese, această sumă fiind certă, lichidă şi exigibilă, fiind datorată de drept, fără a mai fi nevoie de punerea mea în întârziere, în tranşe egale timp de 6 luni de zile începând cu data săvârşirii faptei, care încalcă prevederile prezentei declaraţii.
Menţionez că suma de mai sus reprezintă daune interese, calculate anticipat, în cazul în care nu voi respecta prezenta declaraţie, aceste daune fiind datorate SC, pentru acoperirea prejudiciului cauzat ca urmare a nerespectării obligaţiilor asumate prin prezenta declaraţie, daune pe care înţeleg să le plătesc în mod necondiţionat, în termenul mai sus menţionat.

Dau prezenta declaraţie pentru a-mi servi la buna desfăşurare a activităţii în cadrul SC SRL.

Declarant,

_______________

Cum se constata incalcarea ? Ce proces verbal? Cine il intocmeste? In cazul semnarii ce sanse am sa ma apar de eventualele abuzuri ale patronului? este nula declaratia intrucat nu respecta reglementarile din domeniu?

atanasoaie, utilizator
Incalcarea clauzei de confidentialitate constituie abatere disciplinara, cu privire la care trebuie efectuata cercetarea disciplinara si emiterea deciziei de sanctionare disciplinara.
Decizia poate fi contestata in instanta in termen de 30 zile de la comunicare.
În situaţia în care angajatorul constată că salariatul său a provocat o pagubă materiala, va putea solicita salariatului, printr-o notă de constatare şi evaluare a pagubei, recuperarea contravalorii acesteia, prin acordul părţilor, într-un termen care nu va putea fi mai mic de 30 de zile de la data comunicării.
Contravaloarea pagubei recuperate prin acordul părţilor nu poate fi mai mare decât echivalentul a 5 salarii minime brute pe economie.
Daca valoarea pagubei depaseste acest cuantum, atunci angajatorul trebuie sa se adreseze instantei de judecata.
Pentru a respecta o clauza de confidentialitate trebuie sa fie enumerate in CIM acele date si informatii care au caracter confidential. Clauza nu opereaza in cazul in care datele si informatiile sunt rezultatul unor activitati ilicite.
Clauza de confidenţialitate nu vizează informaţiile clasificate sau pe cele secrete, astfel cum sunt stabilite de Legea nr. 182/2002 privind privind protecţia informaţiilor clasificate, de asemenea nici pe cele stabilite prin regulamentul intern sau contractul colectiv de muncă, ci numai informaţiile stabilite prin contractul individual de muncă. (Alexandru Ţiclea, Andrei Popescu, Constantin Tufan, Marioara Ţichindelean, Ovidiu Ţinca, Dreptul muncii, Editura Rosetti, Bucureşti, 2004, p. 389, Alexandru Ţiclea (coordonator), Codul muncii - adnotat şi comentat, Editura Lumina Lex, Bucureşti, 2004, p. 122)

Daunele interese se stabilisc in functie de prejudiciul creat angajatorului prin nerespectarea clauzei de confidentialitate prin intelegerea partilor sau de catre instanta. Suma anticipata de angajtor (si pentru care ar trebui sa nu semnati) nu are caracter legal.
In CIM nu sunt enumerate, dar in acea declaratie apar urmatoarele paragrafe: "a). Că mă oblig să garantez şi să respect confidenţialitatea tuturor informaţiilor despre care am luat cunoştinţă cu ocazia încheierii sau executării unor contracte care privesc societatea S.C. SRL.
b). Că nu voi divulga unor societăţi concurente şi că nu voi folosi în interes propriu datele şi informaţiile, enumerate cu titlu exemplificativ, dar fără a fi limitate la acestea şi de care am luat cunoştinţă în perioada de timp în care am avut calitatea de angajat în SC SRL: situaţia financiară, intenţiile de afaceri, planul de dezvoltare al societăţii, date cu caracter confidenţial despre persoanele fizice sau juridice cu care SC SRL se află în relaţii de afaceri, date despre serviciile furnizate care au caracter confidenţial, sisteme de operare, coduri de siguranţă, coduri de acces precum şi orice alte informaţii care prezintă importanta pentru poziţia societăţii pe piaţa de profil, pentru dezvoltarea afacerilor sau pentru furnizarea serviciilor, indiferent dacă informaţia este scrisă sau verbală, indiferent de suportul şi forma în care este scrisă şi indiferent de modul in care am ajuns in posesia informaţiei.
c) Că nu deţin calitatea de angajat/asociat şi/sau administrator în nici o altă societate comercială cu acelaşi obiect de activitate, pe perioada de timp in care am calitatea de angajat la S.C SRL.
"
atanasoaie, utilizator