Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare factura de avans
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare factura de avans

Buna ziua,

In ce cont se inregistreaza factura de avans piese .Multumesc.
Buna ziua,
Depinde daca sunteti furnizor sau client.
Daca este o achizitie de piese, atunci in 4091.
Este vorba de o vanzare de piese.S-a facut factura de avans .Ma interesa inregistrez :
411 = % sau 411 = %
419 707

Va multumesc.
Buna ziua,

Inregistrarea contabila este urmatoarea:
411 = %
La livrarea pieselor, stornati avansul si intocmiti factura finala:
411 = %
411 = % in rosu
Numai bine