avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 694 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA la servicii Intracomunitare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA la servicii Intracomunitare

Rog opiniile dvs despre urmatorul caz.
firma din Romania , cu cod VIES, ( in ROI) platitoare de TVA achizitioneaza din Belgia servicii de intermediere pentru obtinerea unui credit . Firma nu e in VIES, are un cod cu BE in fata dar nu e valabil in VIES si programul ANAF imi certifica.
Rezulta deci ca aceasta firma belgiana este o intreprindere mica.

valoarea serviciilor este de 10000 euro.
Firma belgiana imi trimite factura cu TVA .
Intrebare: cum inregistrez factura, cum o platesc, si cum recuperez tva -ul facturat de aceasta firma belgiana ?
Unde inregistrez in decontuld e TVA 300 achizitia de servicii?

In decontul 390 nu o inregistrez pt cva nu am cod VIES valabil/
Multumesc anticipat

Alte discuții în legătură

Prestari servicii intracomunitare ioanatodi ioanatodi Firma din Romania neplatitoare de tva se inregistreaza in Registrul Intracomunitar datorita faptul ca presteaza servicii in spatiul UE si se confrunta cu o ... (vezi toată discuția)
Achizitie intracomunitara ASUL28 ASUL28 Buna seara, va rog sa ma ajutati si in aceasta problema: Srl din Romania cu cod valabil VIES, cumpara din Italia de la o societate la fel cu cod valabil VIES, ... (vezi toată discuția)
Tva achizitie intracomunitara servicii bodean bodean Societatea a trimis la un curs in Italia 3 angajati. Firma din Italia a emis o facture pt. participare la curs fara TVA. Am verificat firma din Italia in VIES ... (vezi toată discuția)