avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Fondul comercial
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Fondul comercial

buna ziua!
am o problema de rezolvat la care am intalnit unele dificultati.
se achizitioneaza un teren aflat langa o sosea modernizata pt construirea unei benzinarii. pretul efectiv al terenului este de 3000 lei pt vad comercial.plata facturii se face prin ordin de plata. ulterior se renunta la proiect, iar terenul se vinde cu pretul de 3500 lei.
nu stiu cum pot calcula valoarea fondului comercial (cu ce relatie).
va multumesc!

Alte discuții în legătură

Fond comercial NicoleJ NicoleJ buna ziua! am o problema de rezolvat la care am intalnit unele dificultati. se achizitioneaza un teren aflat langa o sosea modernizata pt construirea unei ... (vezi toată discuția)
Tva marja de profit masini second hand? Dl_Sandu Dl_Sandu Va rog sa ma ajutati cu un raspuns : Cum se calculeaza tva la marja de profit dupa achizitionarea si vanzarea unui autorurism second hand ? La pretul de ... (vezi toată discuția)
Salutari, as dori daca e posibil un sfat apropo de un accident ... Randomize Randomize Salutari, As dori daca e posibil un sfat apropo de un accident suferit de mama mea. La iesirea dintr-o parcare de benzinarie (interupere de trotuar ca sa ... (vezi toată discuția)