Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Procura cu drept de administrare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Procura cu drept de administrare

buna ziua, as vrea sa ma ajutati cu o problema si anume, daca X si Y detin o SRL care devine inactiva. X pleaca in strainatate si face o procura cu drept de administrare lui Z pentru a putea pune in activitate SRL ul. Z raspunde penal pentru activitatea intreprinsa de Y si de Z care o are in aceasta perioada de cand este semnata procura de catre notar chiar daca firma este inactiva?
Nu inteleg foarte clar intrebarea Dvs.
Asociatii SRL-ului sunt X si Y, iar X, fiind plecat din tara, mandateaza pe Z pentru a fi reprezentat in adunarea generala a asociatilor unde se va hotari reluarea activitatii societatii. Suplimentar, prin aceeasi procura, Z primeste si mandat de adminstrare a societatii?
In cazul in care nu s-a operat reluarea activitatii SRL-ului, procura primita nu si-a produs efectele.
In cazul in care, in baza procurii primite, Z a intreprins acte si fapte de comert, fara a respecta mandatul primit, va raspunde in fata lui X pentru neaducerea la indeplinire a mandatului.
Mandatul poate fi revocat de X.
In cazul in care, Z nu a indeplinit mandatul dar Y, celalalt asociati al SRL-ului, intreprinde acte si fapte de comert (societatea avand activitatea suspendata), Y va raspunde pentru faptele sale.
Y are si calitatea de administrator al societatii?
da Y administrator. si in acest caz Z raspunde doar in fata lui X, chiar daca intreprinde fapte de comert cu Y celalalt administrator de SRL. in acest din urma caz Z si Y raspund penal?
oanamustatea, utilizator
Z poate anula procura?
oanamustatea, utilizator