Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Trecerea de la microintreprindere la Impozit profit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Trecerea de la microintreprindere la Impozit profit

Buna ziua,
in ce cazuri o microintreprindere poate trece la plata impozitului pe profit in afara de cazul atingerii plafonului de 65.000 euro.
multumesc.
Definiţia microîntreprinderii
O microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:
- realizează venituri, altele decât cele din activităţi în domeniul bancar, în domeniile asigurărilor şi reasigurărilor, al pieţei de capital, cu excepţia persoanelor juridice care desfăşoară activităţi de intermediere în aceste domenii, în domeniile jocurilor de noroc, consultanţei şi managementului;
- a realizat venituri care nu au depăşit echivalentul în lei al 65.000 euro;
- capitalul social este deţinut de persoane, altele decât statul şi autorităţile locale.

Sursa:
[ link extern ] !/
Buna ziua,

Fata de cele de mai sus, as preciza ca in timpul anului o microintre[rindere poate deveni platitoare de impozit pe profit numai in conditiile depasirii plafonului de 65.000 euro.
Celelalte conditii citate in raspunsul anterior se verifica numai la sfarsitul anului.

Numai bine