Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna seara. Recent ne-a decedat singurul copil pe care l-am avut. Acum, in cazul decesului meu sau al sotului , cine este considerat mostenitor legal. Eu nu am frati, dar sotul meu are.
Va multumesc.
Condoleante. Este greu dar cu ajutorul lui Dumnezeu treceti peste aceasta durere.
Sunt doua situatii -
1 Daca sotul dvs. moare primul, si pana la data decesului nu ati incheiat nici o conventie matrimoniala , dvs. ca sotie supravietuitoare veniti in concurs pentru dezbaterea succesiunii pe cota de 1/2 , sau pe bunurile sotului, cu rudele sotului dvs. , parinti, frati, nepoti.
2. Daca dvs. sunteti cea care decedati prima, sotul dvs. va mosteneste in cazul in care nu aveti pe linie ascendenta sau descendenta mostenitori.
Va multumesc mult.
pe partea dumneavoastra, daca decedati inaintea sotului, si nu faceti un testament, vor fi cautati mostenitori , din toate cele patru clase de mostenitori legali. daca faceti un testament, atunci daca nu aveti frati, vor fi chemati parinti daca vor mai fi in viata. daca nu, sotul va mosteni.

la sot aceeasi poveste. printr-un testament ii inlatura pe frati de la mostenire, vor fi chemati numai parinti daca mai sunt in viata.

cel mai bine ar fi sa faceti fiecare cate un testament, unul in favoarea celuilalt.
antonia77, utilizator