Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Termen pentru reevaluarea imobilelor
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Termen pentru reevaluarea imobilelor

am facut reevaluarea imobilelor detinute de societate la 31 decembrie 2011;reevaluare facuta de un specialist;
a ramas valabila obligativitatea reevaluarii la 2 ani -cand se stie ca valoarea imobiliara e in scadere ???
Daca va referiti la impozitul pe cladiri, conform art 253, alin 6 cod fiscal :
(6) În cazul unei clădiri care nu a fost reevaluată, cota impozitului pe clădiri se stabileşte de consiliul local/Consiliul General al Municipiului Bucureşti între:
a) 10% şi 20% pentru clădirile care nu au fost reevaluate în ultimii 3 ani anteriori anului fiscal de referinţă;
b) 30% şi 40% pentru clădirile care nu au fost reevaluate în ultimii 5 ani anteriori anului fiscal de referinţă .
(6^1) Cota impozitului pe clădiri prevăzută la alin. (6) se aplică la valoarea de inventar a clădirii înregistrată în contabilitatea persoanelor juridice, până la sfârşitul lunii în care s-a efectuat prima reevaluare. Fac excepţie clădirile care au fost amortizate potrivit legii, în cazul cărora cota impozitului pe clădiri este cea prevăzută la alin. (2).

[ link extern ]
Reevaluare imobilelor este obligatorie cel putin o data la 3 ani.
Daca piata are o scadere brusca, puteti reevalua printr-un evaluator autorizat ANEVAR, si in fiecare an, pentru a beneficia de un impozit pe cladiri diminuat.

Atrag in acelasi timp atentia asupra prevederilor Ordinului 3055/2009:
123. -
(2) Elementele dintr-o grupă de imobilizări corporale se reevaluează simultan pentru a
se evita reevaluarea selectivăúi raportarea în situatiile financiare anuale a unor valori care
sunt o combinatie de costuri úi valori calculate la date diferite.
(3) Dacă un activ imobilizat este reevaluat, toate celelalte active din grupa din care
face parte trebuie reevaluate