Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Revocare
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Revocare

Cum poate fi revocat din functie unul dintre membrii consiliului de administratie al unei societati in faliment, ce are numit administrator judiciar dar nu are si administrator special?
de ce ai vrea sa revoci un membru al CA al unei societati in faliment din moment de de la deschiderea falimentului societatea nu mai are peronalitate juridica decat pentru procedura de lichidare iar fostii administratori nu mai au nicio calitate, nicio putere de decizie? Este fara sens sa se incerce o revocare a unei persoane ce oricum nu mai are calitate. De aceea ei sunt denumiti "fosti administratori statutari" si li s-a ridicat dreptul de administrare. Singura persoana care poate reprezenta interesele societatii este administratorul special? Ori esti tu in confuzie si societatea nu e in faliment ci in observatie sau reorganizare si isi desfasoara activitatea sub controlul unui administrator judiciar...(la faliment se numeste lichidator judiciar).
O persoana fizica poate exercita concomitent cel mult 5 mandate de administrator, in ideea asta m-ar interesa cum sa fie revocata persoana.
Buna ziua .
Daca nu este incapabil d.p.d.v. al drepturior civile, incompatibil, sau nu este in stare de conflict de interese sau concurenta neloiala, acea persoana poate ocupa cate functii doreste in C.A. si daca este acceptata de catre firma in cauza .
Cu stima,
Marius Bote .