avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Morminte - mostenire ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Morminte - mostenire ?

- pt. 2 morminte bunicii mei au incheiat un Contract de concesiune.
- dupa decesul lor, tatal meu - singurul lor copil,
va trebui sa faca mostenire,
1. - sa treaca aceste 2 morminte in Certificatul de mostenitor ?
2. - la Notariat - ce va plati ?
Cel mai recent răspuns: oanaportar , utilizator 21:57, 30 Noiembrie 2013
In masa succesorala se va introduce si dreptul de concesiune al celor doi cand va veni timpul, adica dupa decesul acestora. Astfel mostenitorii vor prelua si acest drept de concesiune, in certificatul de mostenitor va figura si acest drept de concesiune asupra locurilor de veci probat cu actul de concesiune si o adeverinta de la administratia cimitirului cu valoarea acelui loc de veci. Ca urmare a eliberarii certificatului de mostenitor se va preschimba actul de concesiune acele locuri de veci find preluate de mostenitori.
- dar daca in acel Contract de concesiune,
sora mea este trecuta ca si COTITULAR ?
Ce drepturi si obligatii are ?
Se mai trec cele 2 locuri in Certificatul de mostenitor ?
sau sora mea este singura care este proprietara asupra celor 2 morminte ?
Depinde cine este trecut pe actul de concesiune si in ce cota sau ce locuri au atribuite. Sora dvs daca este co concesionar va ramane pe act si dupa preschimbarea acestuia ca urmare a dezbaterii mostenirii.
oanaportar a scris:



sau sora mea este singura care este proprietara asupra celor 2 morminte ?


Sora dv nu este proprietar ,ci detine strict dreptul de concesiune asupra celor 2 locuri de inhumare,respectiv dreptul de folosinta pe perioada contractual prevazuta
- pe actul de concesiune sunt trecuti tatal meu /titular + sora /cotitular.
- nu este trecuta nico cota. Sa inteleg ca este vorba de 1 intreg ?
= adica dupa desul tatalui meu, sora mea devine titulara ?
- pe act sunt trecute cele 2 morminte, fara sa se faca vreo impartire.
- cum adica : daca sora mea odata ce este co concesionar
va ramane pe act si dupa preschimbarea acestuia,
ca urmare a dezbaterii mostenirii ?


Alte discuții în legătură

Mormintele defunctilor - se trec la notariat, la mostenire ? cristiannegru cristiannegru Eu si tata am avut impreuna un Act de concesionare pe 2 locuri ( mormant tata + mormant mama), mama - concesionara, eu - co concesionar. Acum mama a ... (vezi toată discuția)
Concesiune loc de veci ContSters362803 ContSters362803 Dupa decesul tatalui nostru, am dorit sa intram in legalitate cu succesiunea. Ne-am prezentat la Administratia Cimitirului unde am depus actele cerute pentru ... (vezi toată discuția)
Reconcesionare loc veci - pierdut act concesiune monicaraluca monicaraluca Am pierdut actul de concesiune a locului de veci, concesiunea acestuia a expirat (25 ani) si am vrut sa o reconcesionez, am facut anunt in ziar referitor la ... (vezi toată discuția)