avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 624 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mormintele defunctilor - se trec la Notariat, la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mormintele defunctilor - se trec la Notariat, la mostenire ?

Eu si tata am avut impreuna un Act de concesionare pe 2 locuri ( mormant tata + mormant mama), mama - concesionara, eu - co concesionar.
Acum mama a decedat.

1. - La Notariat, la mostenire, se declara si cele 2 locuri de veci ?
Eu si sora suntem singurii copii.
2. - Daca eu am fost trecut pe Actul de concesionare,
imi revine o cota parte mai mare, adica 1 loc + 1/2 din celalalt loc ?
sau
3. - sora mea poate strica Actul de concesiune
si se va imparti 1 la 1 ?
4. - la acest partaj cat se plateste la Notariat ?
sau pt. impartire locuri morminte nu se taxeaza ?
5. - Dar daca cele 2 locuri
nu se declara la Notariat,
pot face Concesiune, doar eu, pe ambele locuri,
dupa ce se implinesc cei 15 ani de concesiune pt. care s-a platit ( eu + mama ) ?
Cel mai recent răspuns: cristiannegru , utilizator 10:08, 2 Decembrie 2013
Masa succesorala este constituita cdin bunuri mobile si imobile ce constituie proprietatea defunctului. Concesionarea nu este proprietate, deci nu poate constitui masa succesorala.
Daca detineti contract de concesiune,acesta va da dreptul strict la utilizarea locului de inhumare,respectiv nu detineti calitatea de proprietar
Regulamentul interior al administratiei cimitirelor permite preluarea locurilor de inhumare de catre rude ale titularilor contractelor de concesiune,prin incheierea de noi contracte de concesiune
Sora dv poate ridica pretentii si are dreptul legal la cota parte din partea mamei dv
Daca suntem 2 mostenitori si am platit doar eu + titularul,
atunci, dupa decesul ambilor parinti,
daca tot eu voi plati si pt. al 2-lea loc /mormant,
si daca sora va avea pretentii, nu va putea fi obligata sa suporte si ea costurile ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Morminte - mostenire ? oanaportar oanaportar - pt. 2 morminte bunicii mei au incheiat un Contract de concesiune. - dupa decesul lor, tatal meu - singurul lor copil, va trebui sa faca mostenire, 1. - ... (vezi toată discuția)
Loc de veci ghencea civil alexandru57 alexandru57 Am o mostenire inca nedezbatuta in urma mortii tatalui si a fratelui meu,care consta in doua locuri de veci in cimitirul ghencea civil.trebuie sa ma prezint ... (vezi toată discuția)
Concesiune morminte - impartire intre mostenitori gm_ignat gm_ignat Buna ziua, Am o nelamurire si as dori sa o inteleg. Suntem 2 frati. Fiecare avem familia lui, cu cate 2 copii. Mama noastra a avut 3 morminte luate in ... (vezi toată discuția)