Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizie incetare CIM conf. art. 61 lit. A
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizie incetare CIM conf. art. 61 lit. A

Buna seara,
Va rog frumos sa-mi spuneti care sunt pasii legali pe catre trebuie sa-i urmeze angajatorul in cazul desfacerii cim conf. art. 61 lit. a, si un model de decizie.
Va multumesc, o seara placuta!
1. Pasii necesari efectuarii cercetarii disciplinare sunt:
- intocmirea referatului de sesizare;
- Constituirea comisiei insarcinate cu efectuarea cercetarii (sau persoana imputernicita de angajator);
- convocarea autorului faptei la efectuarea cercetarii disciplinare;
- ascultarea salariatului;
- intocmirea raportului efectuarii cercetarii disciplinare;
- emiterea deciziei de sanctionare.

2. Un dosar de cercetare va cuprinde:
- referatul de sesizare privind savarsirea abeterii disciplinare
- decizia de numire a comisiei de cercetare disciplinara sau a persoanei imputernicite, care va cuprinde aspectele privind atributiile acesteia, durata cercetarii etc.
- procesul-verbal al comisiei care va contine si propunerea de sanctionare.

3. - model referatul de sesizare;
[ link extern ]

- decizie constituire comisie insarcinata cu efectuarea cercetarii disciplinare
[ link extern ]

- convocarea autorului faptei la efectuarea cercetarii disciplinare;
[ link extern ] /

- proces verbal comisie de disciplina
[ link extern ]

- decizie de sanctionare.
[ link extern ]
Buna ziua. As dori si eu un model decizie art 61 lit a, dar unul actualizat. Am gasit pe net decizii, dar in cuprinsul lor sunt trecute articole care nu au legatura cu cercetarea disciplinara. Multumesc
Uitati aici un astfel de model
[ link extern ]
freeelis a scris:

Uitati aici un astfel de model
[ link extern ]

va multumesc mult pt promptitudine. Daca salariatul nu s-a prezentat in ziua convocarii, putem sa-i facem cu aceiasi data incetarea conf art.61 lit a, nu?
In decizie am specificat ca neprezentarea salariatului da dreptul angajatorului sa dispuna sanctionarea, fara efectuarea cercetarii disciplinare prealabile conform art 251 alin 3 Codul Muncii.
1. Incercati mai intai sa luati legatuta cu salariatul ca sa vedeti motivul neprezentarii sale la comisie.

2. Daca va dovedeste ca a avut un motiv obiectiv nu puteti emite decizia de concediere, trebuie sa-l convocati alta data la comisia de cercetare disciplinare prealabila.

3. Din Codul muncii:

Art. 251
(3) Neprezentarea salariatului la convocarea facuta in conditiile prevazute la alin. (2) fara un motiv obiectiv da dreptul angajatorului sa dispuna sanctionarea, fara efectuarea cercetarii disciplinare prealabile.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane