avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 227 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizie incetare CIM conf. art. 61 lit. A
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizie incetare CIM conf. art. 61 lit. A

Buna seara,
Va rog frumos sa-mi spuneti care sunt pasii legali pe catre trebuie sa-i urmeze angajatorul in cazul desfacerii cim conf. art. 61 lit. a, si un model de decizie.
Va multumesc, o seara placuta!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:26, 5 Iulie 2015
1. Pasii necesari efectuarii cercetarii disciplinare sunt:
- intocmirea referatului de sesizare;
- Constituirea comisiei insarcinate cu efectuarea cercetarii (sau persoana imputernicita de angajator);
- convocarea autorului faptei la efectuarea cercetarii disciplinare;
- ascultarea salariatului;
- intocmirea raportului efectuarii cercetarii disciplinare;
- emiterea deciziei de sanctionare.

2. Un dosar de cercetare va cuprinde:
- referatul de sesizare privind savarsirea abeterii disciplinare
- decizia de numire a comisiei de cercetare disciplinara sau a persoanei imputernicite, care va cuprinde aspectele privind atributiile acesteia, durata cercetarii etc.
- procesul-verbal al comisiei care va contine si propunerea de sanctionare.

3. - model referatul de sesizare;
[ link extern ]

- decizie constituire comisie insarcinata cu efectuarea cercetarii disciplinare
[ link extern ]

- convocarea autorului faptei la efectuarea cercetarii disciplinare;
[ link extern ] /

- proces verbal comisie de disciplina
[ link extern ]

- decizie de sanctionare.
[ link extern ]
Buna ziua. As dori si eu un model decizie art 61 lit a, dar unul actualizat. Am gasit pe net decizii, dar in cuprinsul lor sunt trecute articole care nu au legatura cu cercetarea disciplinara. Multumesc
Uitati aici un astfel de model
[ link extern ]
freeelis a scris:

Uitati aici un astfel de model
[ link extern ]

va multumesc mult pt promptitudine. Daca salariatul nu s-a prezentat in ziua convocarii, putem sa-i facem cu aceiasi data incetarea conf art.61 lit a, nu?
In decizie am specificat ca neprezentarea salariatului da dreptul angajatorului sa dispuna sanctionarea, fara efectuarea cercetarii disciplinare prealabile conform art 251 alin 3 Codul Muncii.
1. Incercati mai intai sa luati legatuta cu salariatul ca sa vedeti motivul neprezentarii sale la comisie.

2. Daca va dovedeste ca a avut un motiv obiectiv nu puteti emite decizia de concediere, trebuie sa-l convocati alta data la comisia de cercetare disciplinare prealabila.

3. Din Codul muncii:

Art. 251
...
(3) Neprezentarea salariatului la convocarea facuta in conditiile prevazute la alin. (2) fara un motiv obiectiv da dreptul angajatorului sa dispuna sanctionarea, fara efectuarea cercetarii disciplinare prealabile.
...
Ultima modificare: Sâmbătă, 4 Iulie 2015
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

Alte discuții în legătură

Pasi de urmat pentru incetare cim cu art.61 litera(a) cristiancojo cristiancojo Ma confrunt cu dorinta sefilor de a inceta un CIM pe motiv disciplinar.Ajutati-ma va rog cu formularele necesare si cu sfaturi despre pasii ce trebuiesc de ... (vezi toată discuția)
Concediere salariat pe motiv de neprezentare la locul de munca FSimona FSimona un salariat poate sa fie concediat daca nu s-a prezentat mai multe zile la locul de munca nemotivat? dupa cate zile poate sa fie concediat? (vezi toată discuția)
Cercetare disciplinara lungeanuadina lungeanuadina Buna ziua! Vreau sa fac o cercetare disciplinara si nu sunt multumita de formularele mele... Ma poate ajuta cineva cu un model de -referat de sesizare; ... (vezi toată discuția)