avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzufructar, contract de inchiriere !
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzufructar, contract de inchiriere !

Salutare, am si eu o intrebare : In calitate de uzufructuar am dreptul de a incheia un contract de inchiriere fara acordul nudului proprietar ? Multumesc
Cel mai recent răspuns: Adolfina Pop , Consultant fiscal 21:51, 2 Decembrie 2013
Buna seara,
Da, uzufructuarul poate inchiria bunul fara acordul proprietarului.
asa am spus si eu dar astazi am fost la un cabinet notarial si mi s-a spus ca e nevoie de acordul nudului proprietar ...
acuma am citit si eu codul civil si m-am lamurit, am sa ma duc maine la un alt notar, sper mai competent . Acum mai am o alta intrebare:
- In calitate de uzufructuar pot lua in spatiu pe cineva fara acordul nudului proprietar ? ( eu zic ca ar trebui deoarece este un act dezinteresat) din cate am inteles, uzufruactuarul nu poate dispune de bun . Multumesc
Potrivit Noului Cod Civil, uzufructuarul poate ceda dreptul său fără acordul proprietarului, precizându-se chiar că uzufructuarul cedent va fi singurul ţinut faţă de nudul proprietar pentru obligaţia sa născută înainte de cedare. Iar uzufructuarul cesionar va fi ţinut pentru obligaţiile născute după data notificării cesiunii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bunica are uzufruct viager asupra unor proprietăți. se poate cumpăra acest drept? Adrian Jurca Adrian Jurca In ce conditii pot cumpara dreptul de uzufruct viager pe care il are bunica mea asupra unor proprietati? (vezi toată discuția)
Transmiterea uzufructului viager mihai09 mihai09 se poate vinde uzufructul conform noului Cod civil sau se renunta la el? (vezi toată discuția)