Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Repartizari pierderi apa calda si apa rece
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Repartizari pierderi apa calda si apa rece

buna ziua in blocul in care locuiesc avem apometre la apa calda si apa rece si veau sa intreb cum se repartizeaza pierderile dupa ce criteriu???la noi au distribuit pierderile la numarul de persoane care stau intr un apartament ....este corect asa???
multumesc anticipat pentru raspunsuri
Legal nu exista dispozitie care sa prevada modalitatea de repartizare supliment consum apa intre factura si total index comunicat de catre proprietari
Exista 4 variante care pot fi utilizate prin decizia comitetului executiv,fiecare dintre acestea putand genera discutii intre proprietari
multumesc pentru raspun dar eu am gasit pe federatia asociatiilor de proprietari ca pierderile se calculeaza in funnctie de cota parte indiviza(functie de suprafata utila a apartamentului)
zia Comitetului Excutiv
trebuie sa cuprinda urmatoarea procedura:

1. Se determina din valoarea facturii, procentul stabilit, de maxim 10 %, pentru
consumul/pierderile de pe spatiile comune (in subsol, ghena, spalatul scarii si/sau
pierderile pe distanta de la bransament/camin la subsol) care se repartizeaza, tuturor
proprietarilor, indiferent daca sunt contorizati sau necontorizati individual, in functie de
cota-parte indiviza (functie de suprafata utila a apartamentului).
2. Se determina costul mediu pentru 1 m.c. de apa rece/calda prin impartirea valorii din
factura, la cantitatea de apa facturata la bransament specificata pe factura;
3. Se citeste si se consemneaza consumul in m.c. inregistrat pe contoarele din apartamentele
contorizate (diferenta dintre indexul vechi si cel nou);
4. Se inmulteste costul mediu pentru 1 m.c. de apa rece/calda cu consumul in m.c. inregistrat
pe contoarele individuale pentru fiecare apartament contorizat;
5. Valoarea rezultata este suma pe care trebuie sa o plateasca pentru apa rece/calda
proprietarul apartamentului contorizat. Se calculeaza suma totala a valorilor rezultate
pentru apartamentele contorizate.
6. Se face diferenta dintre valoarea de pe factura si valoarea rezultata la pct. 1). Din acest
rezultat se scade valoarea rezultata pentru apartamentele contorizate conform pct. 5) iar
ceea ce ramane se repartizeaza, pe numarul curent de persoane care locuiesc in
apartamentele necontorizate.
Daca apartamentelor necontorizate le revine o valoare pentru un consum care este mai mare
decat norma de consum fara contor individual pe Bucuresti de 10 m.c./persoana/luna la apa
rece si de 7 m.c./persoana/luna la apa calda atunci se va aplica urmatoarea regula:
 nu se mai aplica pct. 1 sau valoarea de la pct. 1 este “ 0 ”.
 diferenta rezultata dupa ce se scade din factura consumul apartamentelor contorizate
individual si norma de consum pentru apartamentele necontorizate mentionata mai sus se
imparte tuturor proprietarilor, contorizati si necontorizati individual, in functie de cotaparte

indiviza (functie de suprafata utila a apartamentului). Daca diferenta rezultata este
mare (peste 15 % din factura) atunci trebuie de urgenta sa depistati pierderile care exista
pe instalatia interioara a blocului pana la intrarea in apartamente, inclusiv pe distanta de la
camin pana in subsol, sau sa verificati impreuna cu furnizorul daca, contorul de
bransament este corect dimensionat. De asemenea trebuie sa urmariti ca proprietarii
apartamentelor contorizate individual sa declare un consum corect. Un apartament
Daca santeti nemultumita cum se imparte diferentele dintre contorul de bransament si cele din ap. , adresativa presedinelui de bloc si cereti lamuriri sau sa hotarati intr-o sedinta felul cum se imparte diferenta de consum pe asociatie .
eu am intrebat daca exista o lege ceva sau asociatia poate lua decizia sa imparta pierderile cum considera ca este mai bine....
Nu, nu exista o lege care sa spuna cum se impart aceste diferente.
Trebuie ca fiecare asociatie sa-si faca propriul regulament si pe acesta sa-l aplice in calcule.