Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Conditii incadrare ajutor de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Conditii incadrare ajutor de somaj

Buna ziua,

Va rog din suflet sa ma ajutati in lamurirea problei pe care o voi expune.
Am fost incadrata in munca doi ani si sapte luni.in urma restructurarii mi-a fost incheiat contractul de munca in baza art.65 alin.(1)din Legea 53/2003-Codul Muncii, modificata si completata( la data de 14.09.2013).
Am dus actele la somaj pe data de 28.10.2013,dosarul a fost acceptat si urma sa-mi primesc indemnizatia.
pe 06.11.2013 am mers la un interviu .am stat acolo 2 ore ,am spus ca nu ma incadrez pentru postul respectiv si am plecat acasa.Sa pot intra in sectie am dat o copie dupa C.I..
Cand am mers pentru viza la somaj( (13.11.2013) ,am fost gasita cu contract de munca incheiat de catre firma unde am fost la interviu.
Am mers sa vad care este situatia,avand in vedere ca eu nu incheiasem nici un contract,cand cei de acolo bazandu-se pe derutarea mea mi-au dat sa semnez si eu am semnat contractul de munca si notificarea prin care acesta era incheia ( art.31,alin.3. Datorita acestui fapt am pierdut somajul.

Cu data de 25.11.2013 am reusit sa-mi gasesc un loc de munca ,dar si de aici am primit notificare ca incepand cu data de 01.01.2014 urmeaza sa fiu disponibilizata si-mi va inceta contractul de munca in baza art.65 alin.(1)din Legea 53/2003-Codul Muncii, modificata si completata.

Marea mea rugaminte este sa-mi spuneti daca in aceste conditii eu mai pot beneficia de somaj avand in vedere ca am beneficiat i9 zile de indemnizatie de somaj( respectiv 28.10.2013-06.11.2013)

Va multumesc anticipat pentru ajutor!
1. Daca in timp ce erati in somaj indemnizat ati incheiat un contract individual de munca (CIM) pe perioada nedeterminata atunci a incetat plata indemnizatiei de somaj.

2. Pentru a beneficia din nou de indemnizatie de somaj trebuie sa aveti alte 12 luni de stagiu de cotizare la somaj din ultimele 24 de luni.

3. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art.37.1
(1) La stabilirea stagiului minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii, prevazut la art. 34 alin. (1) lit. a), nu se iau in considerare perioadele care reprezinta stagiu de cotizare utilizate pentru stabilirea si acordarea anterioara a unui drept la indemnizatie de somaj.
Multumesc!