Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... beneficiere somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

beneficiere somaj

buna ziua,
daca un angajat a fost in somaj in perioada 12.12.2012 - 31.05.2013 a fost angajat la alta firma pe perioada nedeterminata si ia incetat contractul de munca cu art 55 lit b la data de 01.10.2013:(si s-a angajat la alta firma pe o perioada determinata de 1 luna poate beneficia de somaj.
cu respect,
Bună ziua,

Eu așa știu că dacă în ultimele 24 de luni aveți lucrate/cotizate 12 luni, aveți dreptul la șomaj. Cu condiția, cred, ca nu dvs să vă fi dat demisia de la ultimul loc de muncă.
Pentru somaj trebuie sa se indeplineasca mai multe conditii, si anume :
Legea nr.76/2002 :
Art. 34
(1) ªomerii prevăzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiază de indemnizaţie de şomaj dacă îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergătoare datei înregistrării cererii;

b) nu realizează venituri sau realizează, din activităţi autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referinţă, în vigoare;
c) nu îndeplinesc condiţiile de pensionare, conform legii;
d) sunt înregistraţi la agenţiile pentru ocuparea forţei de muncă în a căror rază teritorială îşi au domiciliul sau, după caz, reşedinţa, dacă au avut ultimul loc de muncă ori au realizat venituri în acea localitate.

Art. 17
(1) În vederea stabilirii dreptului de indemnizaţie de şomaj, şomerii prevăzuţi la art. 16 lit. a) sunt persoanele care se pot găsi în una dintre următoarele situaţii:
a) le-au încetat raporturile de muncă din motive neimputabile lor;
....

Art. 5 din Normele de aplicare a Legii nr.76/2002 prevede:
Prin motive neimputabile, în sensul art. 17 alin. (1) din lege, se intelege:

a) incetarea raportului de munca în temeiul art. 56 lit. b), d), e), g) şi i), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 95 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile şi completarile ulterioare;
b) incetarea raportului de munca la initiativa angajatorului, prin notificare scrisa, în temeiul art. 31 alin. (3) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile şi completarile ulterioare;
......

Prin urmare, acestea sunt articolele care va dau posibilitatea sa beneficiati de somaj.

In speta, incetarea de drept a c.i.m. la data expirarii duratei pentru care a fost incheiat - art.56 lit.i C.mun. - va da posibilitatea sa beneficiati de somaj .

Aveti grija ca Legea nr.76/2002 mai prevede :
Art. 37.1
(1) La stabilirea stagiului minim de cotizare de 12 luni în ultimele 24 de luni premergătoare datei înregistrării cererii, prevăzut la art. 34 alin. (1) lit. a), nu se iau în considerare perioadele care reprezintă stagiu de cotizare utilizate pentru stabilirea şi acordarea anterioară a unui drept la indemnizaţie de şomaj.

(2) Perioadele care reprezintă stagiu de cotizare şi care au fost utilizate pentru stabilirea şi acordarea anterioară a unui drept la indemnizaţie de şomaj, prevăzute la alin. (1), se iau în considerare la stabilirea stagiului de cotizare în funcţie de care se stabileşte perioada pentru care se acordă indemnizaţia de şomaj şi cuantumul acestui drept, prevăzut la art. 39.

p.s.
data de 01.10.2013 ???
buna ziua,
sa inteleg ca daca ii incetez cu data de 01.10.2013 si ii fac angajare la o alta firma pe o luna pe perioada determinata pana la 01.11.2013 poate sa beneficieze, mentionez ca persoana a intrat in somaj ptr 12 luni ( noiembrie 2012/ octombrie 2013) .Din 01.11.2012 si pana la 01.06.2013 a fost in somaj , cand si a intrerupt somajul fiind angajata cu contract pe perioada nedeterminata .
dupa cele 4 luni lucrate poate sa intre in somaj ? ori trebuie sa i fac angajare pe o alta firma cu perioada determinata de 1 luna sa poata beneficia .
cu stima,
Dupa cele 4 lucrate nu mai poate beneficia de somaj . Va trebui sa aiba un nou stagiu de cotizare de minim 12 luni.

Legea nr.76/2002 mai prevede :
Art. 37.1
(1) La stabilirea stagiului minim de cotizare de 12 luni în ultimele 24 de luni premergătoare datei înregistrării cererii, prevăzut la art. 34 alin. (1) lit. a), nu se iau în considerare perioadele care reprezintă stagiu de cotizare utilizate pentru stabilirea şi acordarea anterioară a unui drept la indemnizaţie de şomaj.

(2) Perioadele care reprezintă stagiu de cotizare şi care au fost utilizate pentru stabilirea şi acordarea anterioară a unui drept la indemnizaţie de şomaj, prevăzute la alin. (1), se iau în considerare la stabilirea stagiului de cotizare în funcţie de care se stabileşte perioada pentru care se acordă indemnizaţia de şomaj şi cuantumul acestui drept, prevăzut la art. 39.
multumesc frumos acum am inteles cum sta treaba cu somajul.
cu respect,